Jak mám postupovat, abych správně požádala o vdovský důchod?

Otázka:

Dobrý den, v loňském roce jsem dovršila 65 let. Do té doby jsem pobírala plný invalidní důchod, který automaticky přešel do starobního důchodu. Můj manžel, pobíral starobní důchod. Dne 30. 12, 2019 můj manžel zemřel. Chtěla bych vědět, jaká bude výše mého vdovského důchodu. Také se chci informovat, jak mám postupovat, abych správně o vdovský důchod požádala. Jsem totiž na invalidním vozíku a nechci obíhat některé úřady zbytečně. No vlastně obíhat, není to správné slovo, v mém případě. Výše mého důchodu byla k prosinci 2019–11111kč. Výše důchodu mého manžela činil k prosinci 2019–13434kč. Předem díky, za ochotu a jistě pro mně srozumitelnou a vyčerpávající odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak mám postupovat, abych správně požádala o vdovský důchod?

Jak se počítá vdovský důchod, podrobně vysvětluji v tomto článku, ve kterém je i kalkulačka pro výpočet. Ke svému starobnímu důchodu vám bude přiznán vdovský důchod ve výši 2.541 Kč, který bude po valorizaci od lednové splátky důchodu v roce 2020 činit 2.674 Kč. Váš důchod bude po valorizaci činit 11.890 Kč.

Žádost o vdovský důchod uplatněte na místně příslušné OSSZ. K žádosti budete potřebovat občanský průkaz, úmrtní a oddací list.

Nad rámec dotazu pouze upozorním, že jste si mohla požádat o starobní důchod, který by mohl být vyšší než invalidní důchod.