Otázka:
Dobrý den,v roce 2010 jsem nastoupila na neschopenku,následně do ID 3.stupně-ten jsem měla jeden rok a nyní pobírám ID 1.stupně.Práci jsem nesehnala,ale chodím na brigádu…protože jsem měla vypočítaný pěkný důchod,nerada bych o něj přišla.Mám se nahlásit na UP nebo si sama platit nějaké sociální pojištění?Do starobního důchodu bych měla jít 6/2025..Děkuji za odpověd
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Mám invalidní důchod I. stupně a jsem na brigádách. Mám si platit sociální pojištění?
Nejdříve vám doporučuji k přečtení následující články:
- Úřad práce a důchod
- Výpočet starobního důchodu z invalidního – změna invalidního důchodu na starobní
- Doplacení důchodového pojištění? Pomoci může dobrovolné důchodové pojištění
Z informací uvedených ve článcích výše vyplývá, že je vhodné být i po přiznání invalidního důchodu pro invaliditu I. nebo II. stupně dále sociálně pojištěná. Řešit to můžete částečně evidencí na úřadu práce (v jakém rozsahu se ÚP hodnotí, je vysvětleno v článku výše) a následně i dobrovolným důchodovým pojištění. Pokud nejste od snížení invalidního důchodu na I. stupeň sociálně pojištěná (brigáda není pojem v oblasti sociálního zabezpečení a nedá se z něj určit, zda je někdo sociálně pojištěný), určitě by bylo záhodno s tím „něco dělat“, protože takto by vám nárok na starobní důchod pravděpodobně nevznikl.
Otázka doplněna:
Takže pokud dobře chápu…jsem pojištěnec od 1.9.1980 do 3.1.2012….mám tedy odpracováno cca 31 let a pokud si nebudu sama platit pojištění,neměla bych nárok na starobní důchod.
V evidenci UP jsem byla v roce 2013 cca 6 měsíců .Sama úřednice mi řekla,že pro mě práci nenajdou,že nemá smysl být evidovaná.
Pracuji na DPP..takže odvody žádné.Pri platbě cca 2000,- měsíčně tedy bude započítávána hrubá minimální mzda?
Samozřejmě to chci řešit,ID mám již natrvalo.
Děkuji
Odpověď doplněna:
Pokud nesplníte podmínky stanovené pro vznik nároku na starobní důchod popsané v článku výše, nárok na starobní důchod vám při dosažení důchodového věku nevznikne.
V případě, že jste byla v minulosti evidovaná na úřadu práce pouze po takto krátkou dobu (předpokládám, že i s podporou), je „nejlevnějším“ řešením získat další dobu pojištění právě evidencí na úřadu práce.
Minimální mzda nemá s dobrovolným důchodovým pojištěním nic společného – přečtěte si článek, na který odkazuji výše. Toto je v něm vysvětleno.