Mám invalidní důchod. Co dělat, aby to neovlivnilo výši starobního důchodu?

Otázka:

Dobrý den, je mi 54 let, již 7 let je mi přiznán 2. stupeň ID (operace páteře). Jsem rok vedena na ÚP. Mám velké bolesti zad a nemohu sehnat vyhovující zaměstnání. (Není vyloučená 2 operace zad). Žádám o radu, co dělat, aby tato situace neměla vliv na výpočet starobního důchodu, když už bych nenastoupila do žádného zaměstnání? Je možné si připlácet na pojištění? Jaké je nejvhodnější řešení? Děkuji za info.

Odpověď:

Mám invalidní důchod. Co dělat, aby to neovlivnilo výši starobního důchodu?

Doba evidence na úřadu práce se při výpočtu důchodu hodnotí v rozsahu popsaném v článku Úřad práce a důchod. Jak vyplývá z článku o výpočtu starobního důchodu při předchozím pobírání invalidního důchodu, nejsou pro vás v zásadě již důležité získané vyměřovací základy (výdělky), ale je důležité být i nadále pojištěná (získávat dobu pojištění).

Vzhledem k tomu, že se evidence na úřadu práce v době bez pobírání podpory hodnotí před 55. rokem věku v rozsahu nejvýše jednoho roku, ale za celý život se hodnotí tři roky této evidence, je nejvhodnějším řešením (pochopitelně mimo pojištění ze zaměstnání – klidně i na krátký úvazek) zůstat v evidenci ÚP. Od 55. narozenin budete získávat ještě další dobu pojištění.

Řešením po “využití” evidence na ÚP je i placení dobrovolného důchodového pojištění. Otázkou však je, zda má placení pojištění smysl, když vás jeden rok vyjde na více než 21.000 Kč a zaplacením této částky běžně získáte o cca 200 až 250 Kč vyšší důchod.