Mám invalidní důchod 6 tisíc. Kolik bude můj starobní důchod?

Otázka:

Dobrý večer,
chtěla bych se zeptat, jak to je, když pobírám ID 2. stupně ve výši 6340 Kč. Letos v listopadu mám nárok na starobní důchod. V srpnu jdu k posudkové komisi, zda mi ID ponechají. Jaká by byla výše důchodu, pokud bych přešla plynule z ID do starobního? A pokud bych požádala o předčasný důchod, místo v listopadu, v červenci, automaticky by se mi počítal ten výhodnější, buď ID nebo starobní? Děkuji mockrát.

Odpověď:

Mám invalidní důchod 6 tisíc. Kolik bude můj starobní důchod?

Při jakékoliv kontrolní lékařské prohlídce je možné, že dojde ke snížení (příp. i zvýšení) stupně invalidity nebo i k jejímu oduznání. Není přitom rozhodující, že již brzy dosáhnete důchodového věku.

Ze současné výši invalidního důchodu není možné určit výši starobního důchodu – jak se starobní důchod počítá při předchozím pobírání invalidního důchodu máme vysvětleno zde.

V případě, že má osoba nárok na starobní (je jedno zda předčasný) a invalidní důchod, vyplácí se jen jeden a to ten vyšší. Pokud byste si požádala o starobní důchod a ten byl nižší, než je vyplácený invalidní důchod, žádost by byla zamítnuta a nadále by vám náležel invalidní důchod (samozřejmě za předpokladu, že budete i nadále posudkovým lékařem uznána invalidní).

Otázka doplněna:

Dobrý den, děkuji mockrát za info, snad srozumitelné.
Jen ještě dotaz, pokud zažádám o předčasný důchod, před kontrolou na posudkovém. Bude mi důchod vypočítán ze stávajícího ID ? A ten se pak navyšuje, nebo mi zůstane těch 6000 už stále (samozřejmě v případě, že starobní by byl nižší, než ID)?

Odpověď doplněna:

Způsobem popsaným ve výše odkazovaném článku (tj. z původního “průměrného měsíčního výdělku”) vám bude starobní důchod počítát v každém případě – stačí, aby byl jiný (většinou invalidní) důchod přiznán v minulosti. Není zde podmínkou, aby byl invalidní důchod vyplácen v době žádosti o starobní důchod.

Pokud si požádáte o starobní důchod s datem přiznání v době, kdy budete mít nárok i na invalidní důchod a starobní důchod by vyšel nižší, bude vaše žádost zamítnuta a bude vám nadále náležet invalidní důchod. To nebrání tomu, aby byla provedena kontrolní lékařská prohlídka, po které může být invalidní důchod odejmut. Pak byste si o starobní důchod musela požádat znovu, např. s datem přiznání “od ukončení invalidního důchodu”.