Mám exekuce a nízký důchod. Nemám šanci na slušný život

Otázka:

Dobrý den
pobírám IVD III.st. jsem po transplantaci jater a k tomu ještě po transplantaci úraz zaviněný DP Ostrava. Byl jsem 2 roky v roce 1982-84 LIBYI a ve smlouvě jsem měl zápočet k důchodu v délce pobytu. Musel jsem však dokazovat ČSSZ , že jsem tam vůbec byl, protože jsem vůbec v té době v naší republice nebyl evidován a na započítání této doby nemám nárok. Dostal jsem 8763.- a k tomu mi strhávají ex. částky a zbývá mi 7041.- a na víc nemám nárok. Co by diabetik nemám vůbec šanci na slušný život a nevím co s tím a na koho bych se měl obrátit. Přivydělat si nemohu protože mi to zdravotní stav i díky úrazu nedovolí.
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám exekuce a nízký důchod. Nemám šanci na slušný život

Na podobný dotaz jsem odpovídal zde:

https://poradna.naseduchody.cz/invalidni-duchod-iii-stupne-a-narok-na-dalsi-pridavky/

V odpovědi je i odkaz na web MPSV k dalším sociálním dávkám.

Dva chybějící roky pojištění (zaměstnání) z vámi uváděné doby mohou ve vašem případě výši důchodu ovlivnit tak nanejvýš 400 Kč. V tom zásadní problém ve výši důchodu nebude, i když pokud jste byl do Libye vyslán československým podnikem, měla by tato doba být dohledatelná.

Výši důchodu ovlivňují doby pojištění a výdělky získané před přiznáním důchodu. Dlouhodobá nezaměstnanost, nízké výdělky a chybějící doby pojištění pochopitelně negativně ovlivní výši důchodu. Po přiznání důchodu již většinou žádné řešení není. Stejně tak jednání, které vyústí v exekuce, vám váš příjem i nadále snižuje. Člověk, který více odváděl do systému sociálního pojištění (vyššími výdělky, delší dobou pojištění) a bez exekucí musí pochopitelně pobírat více než vy.