Exekuce na invalidní důchod

Otázka:

Dobrý den, prosím o vaši radu. Jsem zaměstnaná a teď mi byl nově přiznán invalidní důchod II. stupně. Problém je v tom, že mi zaměstnavatel z platu platí exekuce, kterých mám asi pět. Zajímalo by mě, jestli bude i exekuce na invalidní důchod, když už mi je strhávají z platu v zaměstnání? Nemyslím si, že by by mi měli z důchodu něco srážet. Můžete mi odpovědět? Děkuji předem.

Odpověď:

Exekuce na invalidní důchod

Pokud vám byl invalidní důchod přiznán v době zaměstnání, bude Česká správa sociálního zabezpečení o vaší exekuci vědět od vašeho zaměstnavatele. Exekuce pochopitelně dopadají i na invalidní důchod. Naopak z vašeho invalidního důchodu bude zřejmě prováděna vyšší srážka, než kdybyste nepracovala, neboť nezabavitelnou částku vám již započítali ve vašem zaměstnání a k té nyní Česká správa sociálního zabezpečení nebude při výpočtu možné srážky přihlížet.

Upozorňuji, že ČSSZ v tomto případě pouze plní pokyny exekutora, který exekuční titul vydal – je tak vůči exekutorovi ve stejné pozici jako je váš současný zaměstnavatel. Velmi brzy se velmi pravděpodobně exekutor „podívá“ i na váš invalidní důchod a exekuce z něj bude prováděna.