Mám buď možnost platit si dobrovolné pojištění nebo doporučujete vyplácet si mzdu?

Otázka:

Dobrý den, jsem ročník 1970, má odpracováno 21 let a dnes jsem navštívila OSSZ abych se poradila ohledně vhodné formy pojištění důchodu. Jsem podnikatelka, právnická osoba, 100% majitelka. Mzdu si nyní nevyplácím. Mám tedy buď možnost platit si dobrovolné pojištění nebo doporučujete vyplácet si mzdu? Je možné stanovit nějakou optimální výši mzdy? Počítá se důchod z posledního období 15 let nebo za celou dobu průměr? Děkuji moc za odpověd

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám buď možnost platit si dobrovolné pojištění nebo doporučujete vyplácet si mzdu?

Pokud nejste jinak sociálně pojištěná, tak si můžete platit dobrovolné důchodové pojištění. Můžete se i zaměstnat a být pojištěná jako “zaměstnanec”. Pokud se na varianty dobrovolné důchodové pojištění vs. zaměstnání dívám pouze optikou důchodu, pak je o něco levnější dobrovolné důchodové pojištění. Např. u hrubé mzdy 15.000 Kč zaplatíte na sociálním pojištění 3.720 Kč + 975 Kč, tj. 4.695 Kč (zaměstnavatel + zaměstnanec). V případě dobrovolného důchodového pojištění to bude 4.200 Kč (28 % z 15.000 Kč). Na druhou stranu jste jako zaměstnanec i nemocensky pojištěná, příp. můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, což vám dobrovolné důchodové pojištění nezajistí. Není tedy možné jednoznačně odpovědět, co je lepší.

Jak se starobní důchod počítá, podrobně vysvětluji zde. Vzhledem k redukčním hranicím, se kterými se pracuje při výpočtu důchodu, doporučuji držet hrubou měsíční mzdu na úrovni první redukční hranice (do této částky se hodnotí na 100 %, nad ní pouze na 26 %), která letos činí 15.328 Kč.