Otázka:
Vážený pane Maříku,
jsem žena narozená 1972, vyučená, 2 děti (1992, 1993). S rokem 2020 pracuji/odvádím pojištění 26 let. Nárok na starobní důchod mi vznikne dosažením věku 65 let (2037) a dobou pojištění 35 let. Jestliže k odpracovaným letům přičtu 3 roky učení a 5 let za děti, vychází mi 34 let pojištění. Od ledna 2021 budu OBZP. Pokud budu celý rok dobrovolně platit měsíčně důchodové pojištění v minimální výši, nebo částku za celý rok doplatím na jednou, buď už v roce 2021 nebo např. v roce 2036, bude to znamenat, že splním nárok na přiznání starobního důchodu v roce 2037?
Dobrovolně se dá důchodové pojištění platit až 15 let. O jakou částku by se mi důchod zvýšil, když bych si měsíčně platila minimální částku po zbývajících 14 let? A každý rok placení v tomto režimu by znamenal i stejnou částku, nebo jinou?
Pane Maříku, prosím Vás o odpovědi na mé dotaz, předem Vám za ně děkuji.
S uctivým pozdravem
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Mám 34 let pojištění. Když si doplatím jeden rok, budu mít nárok na starobní důchod?
Základní informace o dobrovolném důchodovém pojištění, naleznete v tomto článku.
Nejčastěji se dobrovolné důchodové pojištění používá právě k získání potřebné doby pojištění (např. pro starobní důchod), takže ano, pokud si dobrovolné důchodové pojištění doplatíte v takovém rozsahu, abyste získala potřebnou dobu pojištění, nárok na starobní důchod vám vznikne. Dnes sice platí podmínka získat 35 let pojištění, ale v roce 2037 to může být zcela jiná cifra. S tím je potřeba počítat.
Jak by se zvýšit starobní důchod spočítaný za více než patnáct let, není možné předjímat, protože v tuto chvíli nikdo neví, jak se v té době bude starobní důchod počítat. I kdyby se způsob výpočtu nezměnil, tak nikdo nezná parametry výpočtu. Obecně platí, že při dnešní výši důchodů vám jeden rok doby pojištění ovlivní výši důchodu částkou 250 Kč až 350 Kč (může to ale být i více i méně).
Otázka doplněna:
Vážený pane Maříku,
ještě jednou Vás zdvořile zdravím a děkuji Vám za Vaši odpověď i za odkaz na článek, přečetla jsem ho.
Prosím, ještě mi potvrďte, že i pochopila, když se domnívám, že chybějící rok budu moci, jako osoba platící dobrovolné důchodové pojištění tzv. bez udání důvodu, zaplatit kdykoli od roku 2021 do roku 2037. Pokud se to nezmění – mám dojem, že jsem zaznamenala informaci, že má snad stačit 25 let doby pojištění, ale kdo ví, jak to bude… Nicméně si říkám, že s tím doplacením spěchat nebudu, pokud platí, jak se domnívám, že na to mám 17 let. Je to tak?
Předem Vám děkuji, že budete tak hodný a odpovíte mi a na tuto moji otázku.
S přáním krásných Vánoc a úspěšného roku 2021 ve zdraví
(redakčně neupravováno)
Odpověď doplněna:
Ano, je to tak – potřebné rok doby pojištění si můžete doplatit kdykoliv v následujících letech (pokud se nějak výrazně nezmění právní úprava).
O potřebných 25 letech se mluví proto, že se ví, že už to není možné do voleb schválit. Co pak bude dál, nikdo neví.
Otázka doplněna:
Vážený pane Maříku,
děkuji! Dovolím si ještě jeden – poslední doplňující dotaz.
Dle současné právní úpravy si mohu doplatit kdykoli (např. v 64 letech) nejen ten chybějící potřebný rok, ale i těch dalších 14 možných/nepovinných. Správně?
Předem Vám děkuji za odpověď i zaVaši trpělivost. 🙂
(redakčně neupravováno)
Odpověď doplněna:
Ne, doplácet tzv. bez udání důvodu lze pouze jeden rok zpětně § 6 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. Např. v květnu 2022 můžete zpětně doplatit dobu nejdříve od května 2021. Delší dobu do minulosti lze doplácet u dob uvedených v § 6 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb., což je např. evidence na úřadu práce, studium apod.