Má vdova nárok na sociální dávky po smrti manžela?

Otázka:

Dobrý den, maminka je v těžké životní situaci, kdy jí na rakovinu umírá manžel. Oba jsou ve starobním důchodu a tyto peníze jsou pro ně existenčně velmi důležité. V případě smrti manžela se maminka ocitne ve finanční tísni, s níž jí vdovský důchod moc nepomůže. Měsíčně vystačily příjmy na poplatky na bydlení a na splácení dluhů. Po smrti tatínka bude peněz málo. Jak v takovém případě postupovat? O jaké příspěvky po smrti manžela lze žádat, aby se svou výší přiblížily tatínkovu starobnímu důchodu? Děkuji.

Odpověď:

Má vdova nárok na sociální dávky po smrti manžela?

Nejsem sice odborník na celý sociální systém a neznám výši starobního důchodu vaší maminky ani výši případného vdovského důchodu, ale dost pochybuji, že vaše maminka bude mít po započtení přijmu z důchodů na nějakou sociální dávku nárok (to by musely být důchody vašich rodičů extrémně nízké). Do výdajů se jí určitě nebudou počítat splátky dluhů (to by si pak dluhy udělal každý a čekal, až mu je zaplatí stát na dávkách).

Můžete se pokusit obrátit na příslušný úřad práce, který má v současnosti výplatu dávek v hmotné nouzi na starost. Možná byste mohli dosáhnout na příspěvek na bydlení, toto však musí zjistit (propočítat) právě úřad práce. Nepředpokládám, že by se však výše sociálních dávek byť jen přiblížila výše nyní vypláceného důchodu otce.