Má smysl si doplácet pojištění před období, kdy jsem byla na úřadu práce?

Otázka:

Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat o radu v situaci, ve které jsem se ocitla. Je mi kolem šedesáti let, celý život jsem byla zaměstnána a to až na několik let, kdy jsem čerpala mateřskou dovolenou a až na dva měsíce, kdy jsem byla na Úřadu práce v roce 2011. V roce 2021 jsem byla propuštěna ze zaměstnání a náhle se zhoršil můj zdravotní stav. Poté, co se můj zdravotní stav nelepšil, jsem si zažádala o invalidní důchod. Před zhruba rokem a několika měsíci mi byl přiznán invalidní důchod II. stupně. Zároveň jsem v době přiznání invalidního důchodu byla od propuštění ze zaměstnání registrována na ÚP, a to od července 2021. Zvažovala jsem, že bych si doplatila dobrovolné sociální pojištění za období, odkdy jsem nezaměstnaná, co je až dosud. Stát by mi v takové situaci při II. stupni ID sociální pojištění nehradil, je to tak? Chtěla bych se vyhnout tomu, že neplacení dobrovolného pojištění by mohlo mít dopad na výši mého starobního důchodu, do kterého mám nastoupit za zhruba 5 let a zároveň mám strach, že bych mohla být nějakým způsobem sankcionována.
Donedávna jsem byla v domnění, že jsem od přiznání invalidního důchodu nadále v evidenci uchazečů o zaměstnání, před pár měsíci mi o tom taky bylo vystaveno potvrzení od ÚP. Nicméně před několika týdny jsem od ÚP obdržela dopis, kde je uvedeno, že jsem byla z evidence vyřazena zpětně k lednu 2023 z důvodu, že jsem neposkytla informaci o ukončení neschopenky. V době, kdy jsem ještě byla přesvědčena, že jsem pořád v evidenci na ÚP, jsem navštívila ČSSZ a mluvila jsem s referentkou na pobočce. Z obav o snížení starobního důchodu jsem si chtěla doplatit dobrovolné důchodové pojištění za období od mého propuštění z práce a počátku evidence na ÚP. Referentka mi nedoporučovala si pojištění doplatit, nebyly mi ovšem jasné důvody, proč ne, neporozuměla jsem jejímu vysvětlení, ani systému. Zmiňovala, že pokud jsem registrována na ÚP, tak je mi určitým způsobem toto období započítáno do mého nároku na starobní důchod i jeho výši. Proč je pro mě ovšem nevýhodné zaplatit si v současnosti dobrovolné důchodové pojištění, tomu jsem neporozuměla.
Jaký vliv má prosím období zařazení v evidenci uchazečů o zaměstnání na ÚP na můj budoucí starobní důchod? Je skutečně nevýhodné doplácet si v tuto chvíli dobrovolné důchodové pojistné, když bych si mohla za období od propuštění ze zaměstnání dovolit doplatit pouze nejnižší možnou měsíční částku dobrovolného pojištění? Je to skutečně tak, jak jsem tomu od referentky porozuměla, že pokud jsem byla na ÚP, tak po dobu tří let se nemusím obávat o to, že by mi byl snížen starobní důchod, když si nebudu platit dobrovolné důchodové pojištění? Zároveň předpokládám, že nyní může být komplikace, když mi byla evidence na ÚP zpětně ukončena. Co byste mi doporučil dělat nyní, v situaci, kdy mi byla zpětně ukončena evidence až do období na začátku roku? Měla bych si dobrovolné pojištění doplatit od doby ukončení evidence, nebo je pro mě výhodné podat si přihlášku k dobrovolnému důchodovému pojištění ještě i za celé období od mého propuštění ze zaměstnání a počátku evidence na ÚP?
Předem Vám mockrát děkuji za Vaší odpověď a přeji krásný den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Má smysl si doplácet pojištění před období, kdy jsem byla na úřadu práce?

Přečtěte si, prosím, článku o dobrovolném důchodovém pojištění a hodnocení evidence na úřadu práce, které vám pomohou zorientovat se v problematice. Evidence na úřadu práce se hodnotí na 80 % a to v období, kdy jste pobírala podporu v nezaměstnanosti a poté ještě další tři roky. Obecně skutečně nemá smysl toto období doplácet – získáte tím pouze 20 % doby, protože by se vám toto období hodnotilo místo na 80 % na 100 %. Získat zhruba 6 dní pojištění (20 % měsíce) za skoro 3 000 Kč je poněkud málo. Oproti situaci, kdy byste byla zaměstnaná vám nižší získaná doba pojištění samozřejmě důchod snížit může, ale je třeba přemýšlet nad tím, o kolik se důchod sníží a kolik mě bude stát, aby se to nestalo. Zhodnocení této doby na 80 % vám „ubere“ maximálně jeden rok doby pojištění. To může být částka okolo 300 až 400 Kč. Kdybyste chtěla např. tři roky doplatit, vyjde vás to na 36 x 2823 Kč, tj. na 101 628 Kč. To je přeci nesmysl doplácet – návratnost bude daleko přes 20 let.

Zda si doplatit pojištění od ukončení evidence je jiná otázka, ale stále jde o návratnost. Za rok zaplatíte téměř 34 000 Kč, ale získáte na důchodu výše uvedené 300 až 400 Kč. Záleží ale na konkrétní situaci, tj. především, jakou dobu by bylo třeba doplatit pro získání dalšího celé roku pojištění.

Sama musíte zvážit, zde je pro vás placení dobrovolného důchodového pojištění vhodné. Já vám v tomto nemohu radit, protože o vás nic nevím a hlavně, jde o zmiňovanou návratnost.