Má smysl být v 57 letech v evidenci úřadu práce?

Otázka:

Dobrý den, od 2013 tj. od 54 let mého věku jsem stále v evidenci na úřadu práce, podporu jsem brala jen 8 měsíců, započítaná doba pro starobní důchod tedy pouze 1 rok, celkem prozatím cca 38,5 roků, mohu ještě v nynějším věku 57 let docílit započtení 3 roků místo 1, pokud ano a mělo to smysl jakým způsobem?
Pokud neseženu vhodnou práci s ohledem na zdravotní potíže, které nejsou na invalidní důchod, mám jít na podzim 2017 do předčasného důchodu?
Z hlediska výše popsaných skutečností v návaznosti na výši důchodu prosím o radu.
Děkuji.

Odpověď:

Má smysl být v 57 letech v evidenci úřadu práce?

Doba evidence na úřadu práce se při výpočtu důchodu hodnotí v rozsahu popsaném v článku úřad práce a důchod.

Zjednodušeně: Mimo doby pobírání podpory v nezaměstnanosti se do důchodu hodnotí ještě doba bez podpora to to v rozsahu 3 let s tím, že před 55. rokem věku se bez podpory hodnotí nejvýše 1 rok evidence na úřadu práce.

Pokud jste tedy poslední cca 3 roky v evidenci úřadu práce s tím, že jste prvních 8 měsíců pobírala podporu v nezaměstnanosti a na ÚP jste nastoupila ve 54 letech, budou se vám ode dne skončení výplaty podpory v nezaměstnanosti hodnotit 3 roky této evidence. Není tedy pravda, že by se vám nyní hodnotil pouze jeden rok evidence. Z hlediska výpočtu důchodu má tedy smysl zůstat v evidenci úřadu práce 3 roky od chvíle, kdy vám byla ukončena podpora v nezaměstnanosti.

Výši starobního důchodu ovlivňují získané doby pojištění a vyměřovací základy (výdělky) od r. 1986. Čím více let pojištění, tím je důchod vyšší – už jen z tohoto důvodu má smysl „vyčerpat“ veškerou evidenci na ÚP, kterou je možné při výpočtu důchodu zhodnotit.

Zda odejít do předčasného důchodu nebo čekat bez zaměstnání déle je vždy otázkou návratnosti. Osobně bych určitě volil odchod do předčasného důchodu.