Chybí mi jeden den v roce 1978. Co mám dělat?

Otázka:

Dobrý den, právě mi byl zaslán přehled dob důchodového pojištění a to od 1.9.1972 do 28.2.2015. Jeden den mám vedený jako dobu neevidovnanou. Všechny dosavadní zaměstnání mi navazují postupně, takže ostatní mám vše v pořádku. Jedná se od den: 1.10.1978, tento den byla neděle a nový zaměstnavatel mi přiznal nové zaměstnání až od pondělí 2.10.1978. Chtěla bych Vás poprosit, co se s tímto dá dělat, zda se tento den dá doplatit tak, abych měla souvislou dobu a započteny všechny dny pro starobní důchod. Chci jít o dva roky dříve do starobního důchodu.

Odpověď:

Chybí mi jeden den v roce 1978. Co mám dělat?

Chybějící jeden den pojištění nebude mít žádný vliv na výši vašeho důchodu. Při výpočtu důchodu se hodnotí pouze celé roky pojištění (co to je?). Bylo by tak velkou náhodou, kdyby vám jeden chybějící den způsobil „nezískání“ celého roku pojištění a vše by šlo snadno napravit posunutím data přiznání důchodu o jeden den.

Doplatit dobu pojištění je možné až v době od roku 1996 a „bez udání důvodu“ není možné doplácet více jež jeden rok zpětně (více o dobrovolném důchodovém pojištění naleznete zde). Dobu v roce 1978 tedy doplatit nejde a vzhledem k výše uvedenému by to ani nemělo smysl (i kdyby to šlo).