Lékař, který mě posuzoval v roce 2015 se zmýlil a posoudil můj stav špatně

Otázka:

Dobrý den,
již od roku 2007 jsem v invalidním důchodu. V rámci komisí, které jsem absolvovala jsem prošla snad všemi stupni invalidity. Od roku 2015 jsem byla v ID III.st.. Když mě posuzovali po třech letech, tj.v roce 2018, klesla moje invalidita na st.I. Jen pro upřesnění se můj stav od roku 2015 nejenže nezlepšil, ale naopak zhoršil. Při odvolání jsem se dozvěděla, že lékař, který mě posuzoval v roce 2015 se zmýlil a posoudil můj stav špatně. Moc nerozumím tomu, jak posudkový lékař může použít argument ke změně invalidity, že předešlý lékař se zmýlil a že můj stav i když se zhoršil, tak odpovídá nižšímu st.ID.
Ráda bych se zeptala, zda mohu podat správní žalobu, co musí obsahovat a co všechno pro to musím udělat?
Předem moc děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Lékař, který mě posuzoval v roce 2015 se zmýlil a posoudil můj stav špatně

To, že je posudek o invaliditě nadhodnocen se samozřejmě stát může a pokud je toto v rámci další kontrolní lékařské prohlídky zjištěno, může dojít ke snížení stupně invalidity, nebo i oduznání invalidity. Pokud byl posudek nadhodnocen, není to důvod, aby i nadále zůstával vyšší stupeň invalidity, než který objektivně náleží.

Proti rozhodnutí ČSSZ je třeba nejdříve uplatnit námitku, až pokud nebudete souhlasit s rozhodnutím o námitce, můžete proti němu podat žalobu. Nejsem právník, takže nemohu podávat rady, jakým způsobem podávat žalobu k soudu – doporučuji se tedy poradit s právníkem.