Kolik si mohu vydělat při pobírání sirotčího důchodu?

Otázka:

Dobrý den, ještě jeden rok budu studentkou vysoké školy. Pobírám sirotčí důchod, při něm si přivydělávám na smlouvu s dohodou o provedení práce. S posledním studijním rokem jsem se rozhodla, že se zařídím výživové poradenství na živnost. Vím, že u pobírání sirotčího důchodu je limit výdělku asi 63000,- ročně. Můj dotaz je následující: Když budu studovat, mohu mít zároveň smlouvu na DPP i živnostenský list, aby mi přitom zůstalo vyplácení sirotčího důchodu, pokud můj výdělek bude do již zmíněných 63000? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Kolik si mohu vydělat při pobírání sirotčího důchodu?

Musíme rozlišovat, zda studujete:

  1. denní studium,
  2. dálkové, distanční nebo kombinované studium.

Při denním studiu si k sirotčímu studiu můžete vydělat kolik chcete, můžete mít hlavní pracovní poměr, jakoukoliv dohodu nebo si jako OSVČ vydělat klidně milion a sirotčí důchod vám bude pořád náležet. Rozhodná částka (v roce 2014 činí 62.261 Kč) má v tomto případě vliv pouze na placení sociálního pojištění – pokud příjmy po odečtu výdajů dosáhnou alespoň rozhodné částky, budete z výdělku muset odvést sociální pojištění a začnete platit zálohy.

Při dálkovém, distančním nebo kombinovaném studiu vám sirotčí důchod náleží pouze, pokud nevykonáváte činnost, zakládající účast na sociálním pojištění. Zde vstupuje do hry rozhodná částka právě z důvodu placení sociálního pojištění při jejím překročení. Při jejím překročení byste musela zaplatit sociální pojištění a sirotčí důchod by vám nenáležel.