Nárok na sirotčí důchod o prázdninách mezi střední a vysokou školou

Otázka:

Dobrý den. Jsem studentkou 4. ročníku gymnázia, za pár týdnů maturuji, měla bych být s velkou pravděpodobností přijatá ke studiu na VŠ.

Od 1.6. bych měla uzavřít pracovní poměr který by měl trvat od 1.6. do 1.10.2016. Jaké typy smluv/pracovních poměrů mohu se zaměstnavatelem uzavřít, abych nepřišla o nárok na sirotčí důchod? Je jedinou možností dohoda o provedení práce, či mohu pracovat i na částečný úvazek? Typy obou studií (současné i budoucí) jsou denní. Jsou nějaká omezení v případě přechodu ze SŠ na VŠ?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Nárok na sirotčí důchod o prázdninách mezi střední a vysokou školou

Možnostem zaměstnání při pobírání sirotčího důchodu se poměrně důkladně věnujeme v článku o sirotčím důchodu. Pokud na denní studium střední školy naváže denní studium vysoké školy, budete mít po celou dobu nárok na výplatu sirotčího důchodu při jakékoliv formě výdělečné činnosti (i když je pravděpodobné, že ČSSZ důchod zastaví a uvolní až při doložení studia VŠ).

V případě, že byste ve studiu nepokračovala, měla byste o prázdninách na sirotčí důchod nárok pouze v případě, že byste po celý kalendářní měsíc nevykonávala výdělečnou činnost zakládající účast na sociálním pojištění nebo nepobírala podporu v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci (jak je vysvětleno v článku, na který odkazuji výše). Od září by pak sirotčí důchod pochopitelně nenáležel.