Částečný invalidní důchod a práce

Otázka:

Dobry den nebo ahoj 🙂 .

mam na vas otazku :

ma částečný invalidní důchod 2 stupeň dostavam 6000 a něco kč a chtěl bych jsem se zeptat kolik korun si mužu přividělat aby mi nesebrali penize nebo nesnižili duchod ?

nechci abych dopadl jako strejda kterymu řekla pani v sokolově že si muže přivydělat neurčito (co řika i mě že si mužu přivydělat neurčito) ale neřekla strejdovi že smi pouze do 3500,- kč strejda přesahl 4500,- a jako 1 mu snižili penize a po 2 mu snižili čid z 2 na 1 a tu mu chtěli sebrat . děkuji za odpověd

(anonymizováno, jinak redakčně neupravováno)

Odpověď:

Částečný invalidní důchod a práce

Částečný invalidní důchod a práce je snad nejčastějším dotazem který dostávám. Jak jsem již několikrát odpovídal v důchodové poradně, a stejně tak, jak máme uvedeno v článku o invalidních důchodech prvního a druhého stupně, zaměstnání (práce) poživatelů invalidního důchodu jakéhokoliv stupně není omezeno ani výdělkem ani počtem odpracovaných hodin. „Paní v Sokolově“ vás informovala správně.

Omezení v podobě nižšího možného výdělku bylo uplatňováno někdy do roku 2004. Ke snížení invalidního důchodu v posledních letech rozhodně nedošlo z důvodu výdělečné činnosti vašeho strýce.

Pokud byl vašemu strýci snížen stupeň invalidity z druhého na první stupeň, jednoduše prvnímu stupni odpovídal jeho zdravotní stav. Určitě ke snížení nedošlo kvůli částce, kterou si vydělal, tj. kvůli jeho práci.