Snížili mi invalidní důchod. Co mám dělat?

Otázka:

Byl jsme u posudkového lékaře a ten mi sdělil, že místo invalidního důchodu 3. stupně (plný invalidní důchod) dostanu invalidní důchod 2. stupně. Zajímalo by mě, zda jsem to pochopil správně, že se jedná o částečný inv. důchod. A ještě mě zajímá, jaké mě z toho plyne vypočtení peněz. Dostával jsem 10.500 Kč plného důchodu. A o kolik se mi důchod sníží? Důchod mě snížili na základě toho, že jsem si našel práci. Pracoval jsem asi 2,5 roku. Od února 2013 jsem ale už bez práce. Poraďte mi prosím, co mám dělat? Chci se odvolat. Jsem invalida, který přišel v roce 2007 během pracovního úrazu o levou nohu s masivní amputací u kyčle. Bylo mi řečeno, že zákon může sebrat peníze,ale nezaručuje už pro tyto lidi práci. Je mi jasné, že práci neseženu, protože potřebuji bezbarierový přístup a když  jsem si zjišťoval jaká je pro mě práce vhodná, nikde se prostě u nás nedostanu. Vzpomněl jsme si ještě na jeden dotaz. Jak to teď bude s příspěvkem na auto? Já ho na mojí dopravu potřebuji, ale mám strach, že nedostanu tu výši příspěvku, abych si ho mohl pořídit. Když mi sebrali důchod a nemám žádnou práci, tak si prostě nemůžu pořídit nové auto a už vůbec ne úvěr na doplatek nového. Na starší ojeté mi prý nepřispějí. Děkuji za odpověď. Nemám na právní placenou poradnu a tak jsem se obrátil na vás.

Odpověď:

Snížili mi invalidní důchod. Co mám dělat?

To je mnoho otázek takže postupně:

Plné a částečné invalidní důchodu již od roku 2010 neexistují. Nahradily je invalidita prvního nebo druhého stupně (dříve částečný invalidní důchod) a invalidita třetího stupně (dříve plný invalidní důchod).

Invalidita druhého stupně bude ve vašem případě činit cca 6.400 Kč. Pokud se však jednalo o první kontrolní lékařskou prohlídku po 31. 12. 2009, budete ještě dvanáct splátek pobírat důchod nesnížený a důchod se vám sníží až od třinácté splátky (bude vám přiznán invalidní důchod druhého stupně, ale ve výši dosud vyplácené invalidity třetího stupně).

Nyní váz z ČSSZ přijde rozhodnutí, ve kterém bude uvedeno, od kterého data budete přeřazen do druhého stupně. K tomuto datu se přihlašte do evidence úřadu práce. Pozor! Toto platí i v případě, že šlo o první lékařskou prohlídku po roce 2009 a vztahuje se na vás informace v druhém odstavci.

Chcete-li se odvolat, postupujte podle informací na stránce o námitce.

Příspěvek na auto nemá žádnou souvstažnost na přiznání nebo odebrání důchodu.

Tyto informace by vám pochopitelně také bezplatně poskytli na vaší okresní správě sociálního zabezpečení.