Kolik se mi započte vychovaných dětí?

Otázka:

Dobrý den, chci se zeptat, kdy mám nárok odejít do důchodu, jsem nar. 20. 03. 1954 mám dvě děti a vnučku svěřenou do péče od jejího narození, ale rozsudek byl vydán, když bylo dítěti asi kolem 1 roku. Je v něm ale napsáno, že se o ni staráme o jejího narození a před vydáním rozsudku nám byla svěřena do péče úřadem městské části. Děkuji.

Odpověď:

Kolik se mi započte vychovaných dětí?

Ve vašem případě vám nemohu dát jednoznačnou odpověď. Péče o vnučku by se vám měla hodnotit ode dne nabytí právní moci rozhodnutí úřadu městské části, kterým jste měla vnučku svěřenu do výchovy. Vzhledem k tomu, že toto rozhodnutí nemám možnost vidět a ani nevím, od kdy péče o vnučku trvala (Dnes je jí 5, 7 nebo 18?), nemohu jednoznačně odpovědět.

Další informace, zda se vám vnučka započte mezi vychované děti, můžete zjistit z článku Počet vychovaných dětí a důchodový věk žen. Ve vašem případě vidím jako nejpravděpodobnější, že se vám vnučka započte z posledního uváděného důvodu:

Podmínka výchovy dítěte pro nárok ženy na starobní důchod (§ 32 odst. 4 zákona) se považuje za splněnou též, pečovala-li žena o nezletilé dítě aspoň poslední tři roky před dosažením věku potřebného podle zákona pro vznik nároku na starobní důchod.