Když se přihlásím jako podnikatel do Anglie a budu daně platit tam, ztrácím tím nárok na částečný důchod v ČR a musím si zažádat v Anglii?

Otázka:

Dobrý den, chci se na vás obrátit s dotazem ohledně podnikání v zahraničí.
Moje momentální situace je taková : jsem v invalidním důchodu 2stupně- částečný od mích 18let, jinak bylo přispíváno mamě. Podnikám po eu+švýcarsko jako pečovatelka a služby pro rodinu. Nejvíce jsem v Anglií a v Německu, do Čech se vracim velmi málo. Můj roční obrat v hrubém je 250 tisíc. Momentálně řeším situaci, že vrácení se do ČR v termínech pro mě neni pohodlné.
Zaujalo mě, že v Anglii je skoro vše online, hlavne online daňové přiznání přehled všechno.
Chci se vás zeptat na podmínky daní v Anglií se plati když přesáhnu roční příjem 11500liber? A sociální je 148liber za rok když si vydělám do11500liber? Založení živnosti je jednoduché, ale nerozumím podmínkám od kolika do kolika si mohu vydělat, a jak je to se sociálním a zdravotním?
Když se přihlásím jako podnikatel do Anglie a budu daně platit tam, strácím tím nárok na částečný důchod v ČR a musim si zažádat v Anglii? Jaké jsou podmínky pro částečný invalidní důchod tam?
Moc děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Když se přihlásím jako podnikatel do Anglie a budu daně platit tam, ztrácím tím nárok na částečný důchod v ČR a musím si zažádat v Anglii?

V důchodové poradně se zabývám pouze důchody, nejsem odborník na daňový systém a už vůbec ne v zahraničí. Doporučuji se informovat přímo u příslušné instituce ve Velké Británii.

Obecné principy týkající se důchodů při práci v zahraničí vysvětluji v tomto článku. Český důchod není podmíněn bydlištěm v Česku – ČSSZ je schopna důchod zasílat téměř do jakékoliv země na světě. Pokud se přestěhujete do zahraničí na výplatu důchodu to nebude mít vliv. Velká Británie vám důchod nepřizná pouze z toho důvodu, že se tam přestěhujete. Musela byste tam získat alespoň rok doby pojištění (obecné pravidlo v rámci EU) a pak by se jednalo o tzv. dílčí invalidní důchod, tj. odpovídající získané době pojištění, tj. velmi nízký.