Otázka:
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak je to s výpočtem částky ID 1.st.
2015 – 2023 jsem studovala SŠ a VOŠ
2023 – 2024 jsem měla více pracovních poměrů, ale větší část jsem byla na DPN, ovšem vždy v pracovním poměru, tudíž za mě bylo odváděno důchodové pojištění.
Jde mi o to, zda se studium počítá i do výpočtu částky či nikoli? A také, když jsem byla na DPN, počítá se to do výpočtu částky? Budu mít vůbec nějakou částku?
Dekuji
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Když jsem byla na DPN, počítá se to do výpočtu částky? Budu mít vůbec nějakou částku?
Jak se která doba hodnotí, uceleně vysvětluji v tomto článku. Pro účely vzniku nároku na invalidní důchod se hodnotí studium po dosažení 18 let věku v rozsahu prvních šesti let studia. Nárok na invalidní důchod vám tedy vznikne. Pro výpočet výše důchodu se studium po roce 2009 nehodnotí (mimo ochranného výpočtu uvedeného dále).
Dočasná pracovní neschopnost v době trvání výdělečné činnosti je běžnou dobou pojištění, tj. také se započítává. Jde také o tzv. vyloučenou dobu, která zajišťuje, že nedochází k rozmělnění výdělků získaných v jiných obdobích.
Mladí invalidní důchodci ve věku do 28 let mají, za splnění podmínek popsaných v tomto článku, nárok na tzv. ochranný výpočet invalidního důchodu.
Otázka doplněna:
Vážený pane Maříku,
děkuji Vám za Vaši publikaci. Vypadám trochu jako z jiné planety, ale nikdy jsem toto neřešila a na Call centru ČSSZ mi vlastně nikdo pořádně neodpověděl a furt mě někam přepojovali a mně tato záležitost leží v hlavě. Přiznám se, že tomu nerozumím (Vaší publikaci ano). Jestli tedy mohu doplňující otázku: 2015 – 2023 jsem studovala, tudíž jsem pochopila, že se mi počítá 5 let studia. Status studenta jsem měla do 30.6. 2023. 1.7. – 31.8. jsem měla brigadu, ale částka nepřesáhla 10 tis., tudíž nebyla důchodově pojištěna, tudíž nic.
1.9. – 31.12.23 jsem měla HPP, 6.1. – 5.2. HPP, pak jsem byla chvíli na ÚP, od 26.2. další pracovní poměr, jež trval do 17.7.24, z toho 5 měsíců marodní, a tak dále. Proste jsem vždy měla HPP, ale převážnou část na DPN. Dostanu tedy nějakou částku?
Dekuji
(redakčně neupravováno)
Odpověď doplněna:
Doba studia se pro účely nároku na invalidní důchod hodnotí jako náhradní doba pojištění – § 40 odst. 3 zákona č. 155/1995 Sb. Takto se hodnotí i doba před 18. rokem věku a poté až šest let studia po 18. roce věku. Už jen proto vám nárok na invalidní důchod vznikne. Pokud vám mezi 18. rokem věku a vznikem nároku na invalidní důchod chybí méně než rok doby pojištění (což podle vašeho popisu splňujete), budete mít důchod přiznán minimálně ve výši popsané v článku o ochranném výpočtu invalidního důchodu.