Když bude výhodnější valorizace, bude také výhodnější výpočet?

Otázka:

Dobrý den, bude se nějak měnit nebo zohledňovat v důchodové kalkulačce pro další období skutečnost, že se už vypočtené starší penze pořád zvyšují nad rámec daný výpočtem dle zákona a dnes je zase článek, že vláda může opět penze zvýšit mimořádně o 2,7 % nad rámec zákona, podle nějž se penze každý rok zvyšují o inflaci a třetinu růstu průměrné mzdy – už chybí jen formalita podpisu prezidenta.

Pokud ovšem nebude upraven i tzv. koeficient přepočtu v důchodové kalkulačce, pak budou “noví důchodci” znevýhodněni – staré mimořádně valorizované důchody se totiž budou rapidně přibližovat důchodům dle důchodové kalkulačky, která si bude pořád počítat koeficient nárůstu postaru dle dávno stanoveného vzorce bez těchto skokových ale trvalých valorizací starých důchodů nad rámec zákona. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Když bude výhodnější valorizace, bude také výhodnější výpočet?

Výpočet důchodu se každoročně mění – dochází ke změně přepočítacích koeficientů a redukčních hranic, příp. daších parametrů výpočtu v závislosti na růstu průměrné mzdy, příp. v zavislosti na politických rozhodnutích vládnoucích stran.

Od roku 1996, kdy vešel v účinnost nynější zákon o důchodovém pojištění, v zásadě ve většině let platilo, že výpočet důchodu v novém roce je výhodnější, než výpočet starého roku zvýšený o valorizaci.

Váš dotaz vyplývá z mylné domněnky, že dříve přiznané důchody byly následnými valorizacemi zvýšeny na úroveň dnes přiznávaných důchodů. Nebylo tomu tak. Valorizace naopak nebyly dostatečně vysoké na to, aby dříve přiznané důchody “dostihly” nový a stéle výhodnější výpočet.

Pokud nyní dojde k vyšším valorizacím, dojde spíše k zastavení “rozevírání nůžek”. Vše se však bude muset přesně spočítat, až budeme znát valorizaci i výpočet příštího roku (nejdříve koncem září). Dlouhodobější perspektivu uvidíme až za pár let.

O žádné vámi uváděné změně ve výpočtu důchodu se tedy neuvažuje.