Krácení předčasného důchodu při mimořádné valorizaci

Otázka:

Dobrý den, manžel chce jít do předčasného důchodu a teď nevíme, zda je výhodnější, aby šel už letos, přestože mu bude ke dni počátku důchodu k 1.5.2022 scházet 11 čtvrtletí a tím při výpočtu předč. důchodu přijde o mínus 12,9% , ale na druhou stranu by se mu letos navýšil důchod (bez pevné výměry) o 8.5% a teď se dokonce uvažuje o dalším letošním listopadovém navýšení o 5.5% – celkem tedy o 14% ? Dá se to nějak vypočítat – porovnat? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Krácení předčasného důchodu při mimořádné valorizaci

Mimořádné valorizace se vždy týkají všech důchodů přiznávaných v letošním roce. O mimořádnou valorizaci (příp. mimořádné valorizace) se tedy zvýší všechny důchody, přiznané do konce roku 2022 – § 67 odst. 15 zákona č. 155/1995 Sb. V tomto směru tedy není třeba nic počítat – později v roce 2022 přiznaný předčasný důchod (s nižším krácením), bude vždy vyšší.

Ještě bych upozornil, že určitě nelze uvažovat tak, že krácení předčasného důchodu je X % a mimořádná valorizace Y % toto krácení „smaže“. Každé procento se počítá z jiné částky (valorizace z procentní výměry, krácení z výpočtového základu), ale především výpočet důchodu v jednotlivých letech se liší. Důchod přiznaný např. za 3 roky by byl určitě vyšší než předčasný důchod po všech valorizacích.

Mimořádná valorizace od června 2022 bude činit 8,2 % z procentní výměry. Nejde o to, zda se o další mimořádné valorizaci uvažuje nebo neuvažuje. Za jakých podmínek mimořádná valorizace proběhne a o kolik se důchody zvýší, je dáno zákonem o důchodovém pojištění. Bude záležet na růstu spotřebitelských cen, tj. na inflaci.