Kdybych začala podnikat v oblasti MLM, měla bych i nadále nárok na vdovský důchod?

Otázka:

Dobrý den,
manžel mi zemřel 26. 3. 2015. Vypočítali mi vdovský důchod z částky, kterou by manžel bral ve 3. stupni invalidity. Manželovi by zbývalo do starobního důchodu ještě asi 11,5 roku. Mám děti 19 a 16 let, starší syn dokončil střední školu a chce po prázdninách pokračovat ve studiu na vyšší odborné škole.
Chci se zeptat, zda budu vdovský důchod brát jen po dobu studií synů nebo jej budu dostávat trvale? Ještě se chci zeptat – kdybych začala podnikat v oblasti MLM, měla bych i nadále nárok na vdovský důchod?
Srdečně děkuji za vaše odpovědi.
Krásné dny.

Odpověď:

Kdybych začala podnikat v oblasti MLM, měla bych i nadále nárok na vdovský důchod?

Nároku na opětovné přiznání vdovského důchodu se věnuji v tomto článku. Nyní budete pobírat vdovský důchod po dobu péče alespoň o jedno nezaopatřené (zjednodušeně do 26 let studující) dítě. Nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu vám vznikne, pokud některou z podmínek uvedených ve článku výše, splníte do dvou let od předchozího odejmutí vdovského důchodu (ke kterému ale ještě nedošlo). Nárok na opětovné přiznání se odvíjí od vašeho data narození a počtu vámi vychovaných dětí, není tedy rozhodující, kolik let bylo vašemu manželovi.

Jakákoliv výdělečná činnost vdovy neovlivňuje nárok na vdovský důchod ani jeho výši.