K 31. 12. 2022 jsem si požádala o předčasný důchod a žádost jsem vzala zpět

Otázka:

Dobry den, prosim o radu. K 31.12, dle csz 29.12 2022 jsem podala zadost o duchod bez vyplaty. Zacatkem zari t.r. vzala zpet, nyni jsem zjistila, ze je mozne se odvolat behem mesice. Odchod do duchodu ma byt 14.2.2025.Nyni mam neschopnost a je otazkou, jak tu budu mit zdravotne pristi rok. Tento rok ukoncen prac. pomer zac. srpna. Jak se k tomu postavit ? Pokud by pristi rok se neplatilo zadne nebo minimalni duch.pojisteni, ovlivnilo by to nejak zasadne duchod o ktery by se pozadalo az k datu urceneho k odchodu do duchodu ? Nekolik clanku, ktere nyni byly zverejneny poukazuje na to, ze vypocty z roku 2022 byly stale nejvyhodnejsi i pri vyraznejsim kraceni. Ev doplnim dalsi udaje emailem. Dekuji za odpoved.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

K 31. 12. 2022 jsem si požádala o předčasný důchod a žádost jsem vzala zpět

To, že jste vzala zpět žádost o předčasný důchod s datem přiznání 31. 12. 2022, byla opravu velká chyba a upřímně vůbec nechápu, proč jste něco takového udělala. Podat námitku samozřejmě můžete, ale to vám k ničemu nebude – ČSSZ postupovala podle vašeho požadavku. Pokud jste již obdržela usnesení o zastavení řízení, tak máte smůlu a tímto hloupým krokem jste si snížila důchod do dobré 2 000 Kč, možná i více.

Jak se stavět k čemu? Výpočet roku 2022 je výrazně lepší než výpočet roku 2023 i roku 2024 a velmi pravděpodobně bude výhodnější i než výpočet roku 2025. Pokud jste ještě usnesení o zastavení řízení od ČSSZ neobdržela, co nejdříve na ČSSZ zašlete požadavek, že toto zpětvzetí rušíte a trváte na původní žádosti. Pak už jen doufejte, že ČSSZ ještě usnesení nevydala.

Výpočet důchodu je velmi komplexní záležitost, takže mezi malým a žádným pojistným je docela velký rozdíl. Stejně tak záleží, zda myslíte při odložené výplatě nebo při „klasickém“ výpočtu? Rozhodně toto bude mít zásadně menší vliv na výpočet důchodu než to, že jste si nechala vzít žádost s datem přiznání v roce 2022.