Mám přiznán předčasný důchod bez výplaty, ale pracovní poměr mi skončit v červnu 2023

Otázka:

Dobry den, muzete poradit jak postupovat ? Predcasny duchod k 31.12.2022 bez vyplaty, prac.pomer 6 mes v r.2023, prac. neschopnost s vypovedi v zamest.od 7/2023 dosud.Dle IOLDP nyní 41 roku 344 dnů, radny duch. vek bude k 14.2.2025. Zazadano o doplneni chybejicich vice nez 12 mesicu z ciziny jiz v lete v lonskem roce, zatim nevyrizeno.Datum odchodu do duch. je tak asi nemozne nyni spocitat. Jak to resit, chtel bych jit nejlepe od cervence/srpna nebo lze zadat po skonceni PN? jine moznosti? Jeste dotaz ohledne zapocitani radneho studia, 2 roky VS se mi nezapocitaji, stejne jako mesic pred nastupem do zamestnani po skonceni VS (nezapocitava se zari, nastup byl od rijna, ukonceni v cervnu)-zda se mi to hodne, nikde jsem neprerusila. Zadat o duch. s vyplatou se udajne musi alespon tri mesice predem, je to tak? Moc dekuji a vysoce hodnotim vas uzasny web.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám přiznán předčasný důchod bez výplaty, ale pracovní poměr mi skončit v červnu 2023

Pokud již máte přiznán předčasný důchod bez výplaty, tak už moc možností nemáte. Odmazávat krácení předčasného důchodu a získávat další dobu pojištění lze pouze výdělečnou činností. Pokud vám již výdělečná činnost skončila, neodmazáváte si krácení předčasného důchodu, ani nezískáváte další dobu pojištění.

V případě, že je nemocenská vyšší než by byl předčasný důchod, maroďte co nejdéle a poté si požádejte u uvolnění výplaty důchodu od skončení výplaty nemocenské.

Ideálně doložte všechny chybějící doby pojištění (vč. nedokončeného studia), tím ovlivníte výši důchodu. Posouváním data výplaty už výši důchodu neovlivňujete (když nejste výdělečně činný).

O uvolnění výplaty lze žádat zpětně a důchod je možné doplatit až za pět let.

Otázka doplněna:

Dobry den, dekuji za zpravu z 13.5.-predcasny duchod. O duchod jsem sice zazadala k 31.12.2022, ale dosud zadne vyrozumeni neprislo a je to uz skoro rok. Je tedy mozne a bylo by vhodne pozadat o pozdejsi termin odchodu do duchodu vzhledem k zamestnani v pul roce r.2023 a nyni v PN temer rok (ale s vypovedi dohodou) ? Proc se nezapocitavaji dva roky VS ackoliv jsem nikdy neprerusila ? Moc dekuji predem.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Já takto z ničeho nedokáži určovat, zda by bylo vhodné posunout datum přiznání důchodu více do budoucna. Vzhledem k velkým valorizacím náležícím v roce 2022, ale nepředpokládám, že by to mělo smysl.

Nedokončená vysoká škola se počítá. Jak jsem psal výše, je třeba ji doložit.