K 30. 6. 2023 skončím v zaměstnání a dostanu 6 měsíců odstupného. Mám jít do předčasného důchodu?

Otázka:

Dobrý den, prosím Vás o radu. Ve všech předchozích příspěvcích radíte, že je nutné při žádosti o předčasný důchod nekoukat jen na konečnou výši důchodu, ale i za jakou cenu toho dosahneme. V zaměstnání končím pro nadbytečnost s poměrně dost vysokým odstupným (za 6 měsíců) dne 30.června.. Do řádného důchodu bych měl jít 20.07.2025. A teď mi jde o to; teď mi zbývá najít si ještě nějakou práci (to už se mi moc nechce, nehledě k tomu že v 62-letech to bude asi problém), nebo jít na úřad práce a natahnout si období pojištění o dalších 6+11 měsíců (pak bych ale přišel o část peněz z odstupného – vzhledem k tomu že na podporu bych měl nárok až po 6-ti měsících), a nebo přichází v úvahu od 1.7.se přihlásit na měsíc na úřad práce a 31.7. si zažádat o předčasný důchod již nyní i přesto že budu mít důchod krácen celkem 8×90 dnů. Myslím že poslední verze je pro mne nejvhodnější (přestože obecně doporučujete vyčkávat, jak reforma dopadne). Budu rád za Váš názor. Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

K 30. 6. 2023 skončím v zaměstnání a dostanu 6 měsíců odstupného. Mám jít do předčasného důchodu?

Ano, naprosto s vámi souhlasím. Ve vaší situaci bych postupoval tak, že bych se po konci zaměstnání přihlásil na úřad práce, ale pouze do 30. 7. 2023 a od 31. 7. 2023 bych požádal o předčasný důchod. I kdyby k žádným změnám v důchodové oblasti nedošlo, nemá smysl čekat půl roku „zadarmo“ na o něco vyšší důchod, když za tuto dobu (ve vašem případě 5 měsíců) budete mít navíc vyplacenu částku určitě okolo 100 000 Kč. Čekat na vyšší důchod by znamenalo velmi dlouhou návratnost.

Vyčkávat na více informací o dalších změnách doporučuji u osob, které jsou výdělečné činné a mohlo by u nich mít smysl zvolit předčasný důchod s odloženou výplatou.

Otázka doplněna:

Dobrý večer. Děkuji za odpověď. Ještě dodatečná otázka: Mé socialní pojištění začíná nástupem do učebního oboru 1.9.1976 a mé původní rozhodnutí směřovalo k tomu, že zůstanu na pracáku o měsíc déle do 3.9. 2023. ten den bych totiž dosahl 47 rok pojištění. Myslíte, že je možné ještě počkat se žádostí o předčasný důchod a žádost podávat na poslední chvíli dle toho jak se situace s celou reformou vyvine? Lze si v samotné žádosti určit datum přiznání předčasného důchodu a můsí ho na důchodovém úřadě respektovat? Dle zákona mají 3 měsíce na rozhodnutí. A to už může být po 1.září (dle nových pravidel). Předem Díky. Spozdravem

Dobrý večer. Tak ted jsem to ještě jednou přepočítával; 1.9.2023 mi vychází 47 let pojištění. Takže, pokud by měl být předčasný důchod přiznán k tomuto datumu, tak už to bude možná dle nových pravidel (tedy pokud budou k tomuto dat platit). Díky S pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Požadované datum přiznání důchodu si žadatel určuje v žádosti o důchod.
U předčasného důchodu platí, že není možné stanovit datum přiznání důchodu před datum uplatnění žádosti. Pokud je tedy žádost uplatněna např. 31. 8. 2023, pak datum přiznání může být 31. 8. 2023, ale nemůže být 30. 8. 2023 nebo dřívější. To se dá trochu „obejít“ tiskopisem Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění, který je třeba doručit na příslušnou OSSZ a díky němu je možné žádost o předčasný důchod sepsat až do 6 měsíců od tohoto uplatnění (doručení na OSSZ). Tento formulář např. doručíte na OSSZ 25. 8. 2023 a díky němu můžete žádost o předčasný důchod sepsat až do 25. 2. 2024 s požadovaným datem přiznání důchodu klidně do 25. 8.
2023 (dříve ne). Tímto postupem lze získat čas na rozmyšlenou dokonce v délce několika dalších měsíců.

Rozhodující bude datum přiznání důchodu, ne to, kdy ČSSZ v dané věci rozhodne.

Další celý rok doby pojištění lze získat tak, že si např. měsíc červenec
2023 zaplatíte pomocí dobrovolného důchodového pojištění. Tím tento měsíc nebude zhodnocen na 80 %, ale na 100 %, další celý rok doby pojištění vám vyjde už v srpnu 2023 a nemusíte řešit, zda budou od září nějaké změny v předčasných důchodech.