Jsem v registraci úřadu práce bez podpory, platí za mě zdravotní pojištění, ale nutí mě pracovat

Otázka:

Dobrý den je mi 60 let unor 2022, pobírám rentu od min obrany a jsem v registraci úřadu práce bez podpory, platí za mne zdravotní pojištění, ale nutí mě pracovat nechtějí za mne platit zdravotní maji na to právo, co mám dělat jít do předčasného – nepřijdu o rentu?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jsem v registraci úřadu práce bez podpory, platí za mě zdravotní pojištění, ale nutí mě pracovat

Úřad práce je tu od toho, aby vám hledal zaměstnání. „Přihláška“ do evidence úřadu práce se i nazývá „Žádost o zprostředkování zaměstnání“ a v ní uchazeč podepisuje: „Tímto žádám o zprostředkování zaměstnání, protože chci a můžu pracovat a o práci se ucházím.“ Úřad práce tedy není odkladiště osob, které čekají na důchod apod., ale jde o osoby, které chtějí nalézt zaměstnání. Úřad práce po vás pak logicky chce, abyste činil kroky, které k nalezení zaměstnání směřují. Pokud spolupracovat nebudete, mohou vás sankčně vyřadit.

Co máte dělat, nemohu radit z takovýchto kusých informací. Pokud uvažujete o přiznání předčasného důchodu v letech 2022 a 2023, je výrazně lepší přiznání v roce 2023. Pro bližší informace se musíte obrátit na Ministerstvo obrany, které vám bude důchod vyplácet.

Pokud by vyplácená výsluha byla vyšší než přiznaný předčasný starobní důchod, výsluhový příspěvek vám bude náležet ve výši rozdílu výsluhy a důchodu. Budete tedy pomocí výsluhy “doplácen” do současné výše výsluhy (i po dosažení důchodového věku). V případě, že by  byla výsluha nižší než předčasný starobní důchod, budete pobírat pouze důchod.