Jsem povinna vzít práci na doporučení z úřadu práce, pokud mi k životu stačí důchod?

Otázka:

Hezký den, mám invalidní důchod prvního stupně. Jsem povinna vzít práci na doporučení z úřadu práce pokud mi k životu stačí důchod? Nepobiram žádné sociální dávky a ani o ně žádat nebudu. Děkuji moc za info.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jsem povinna vzít práci na doporučení z úřadu práce, pokud mi k životu stačí důchod?

Jedna z hlavních činnosti úřadu práce je hledání zaměstnání lidem evidovaným jako uchazeči o zaměstnání. V žádosti o zprostředkování zaměstnání prohlašujete: “Tímto žádám o zprostředkování zaměstnání, protože chci a můžu pracovat a o práci se ucházím.”

Podle § 30 odst. 2 písm. a) zákona č. 435/2004 Sb. vás může ÚP vyřadit, pokud bez vážného důvodu odmítnete nastoupit do vhodného zaměstnání.