Otázka:
Dobrý den,
od 2013 jsem na ÚP, nárok na starobní důchod mám v 2020. Pokud nenajdu k mému věku a zdraví vhodnou práci, můžete mi prosím poradit, co by bylo z finančního hlediska pro mě vhodnější? Jít v 2017 do předčasného důchodu nebo čekat do roku 2020 na starobní důchod? Vím, že u obou důchodů dojde k pokrácení, ale nevím u kterého víc, u předčasného důchodu budu mít za tři roky vyplacenou také nějakou částku.
Předem děkuji.
Odpověď:
Jsem dlouhodobě na úřadu práce. Mám jít do předčasného důchodu nebo mám počat na řádný?
Evidence na úřadu práce se hodnotí v tomto rozsahu. V roce 2017 vám tedy již (velmi pravděpodobně) při evidenci na úřadu práce nebude hodnocena další doba.
V tomto případě bych se nesoustředil na krácení, ale to, že během pobírání předčasného starobního důchodu (i když pokráceného) dostanete za tři roky jeho pobírání poměrně značnou finanční částku a vyplacených důchodech. Řádný starobní důchod by byl vyšší, protože by nebyl snížen o krácení za předčasný odchod do důchodu, ale čekat na něj bez zaměstnání, příp. bez pobírání podpory v nezaměstnanosti v době, kdy již mohu pobírat předčasný starobní důchod, nemá smysl. Za tři roky pobírání předčasného starobního důchodu budete mít vyplaceno tolik peněz, že čekat na nepokrácený řádný starobní důchod by se vám vyplatilo cca po 12 až 15 letech pobírání tohoto důchodu.
Např.: Pokud by byl předčasný důchod 8.000 Kč, za tři roky dostanete vyplaceno 36 x 8.000, tj. 288.000 Kč. Pokud byste čekala na řádný starobní důchod, mohl by činit např. 10.000 Kč, tj. o 2.000 Kč více. Návratnost takového postupu je poté 288.000 / 2.000, tj. 144 měsíců, tj. 12 let. Čísla jsou pochopitelně imaginární, ale princip vysvětlujíc. Návratnost bude vždy obdobná.