Je třeba žádat o přepočet důchodu po doložení přehledu OSVČ za předchozí rok?

Otázka:

Dobrý den, mám dva dotazy.
Manžel pobírá starobní důchod od 1. 1. 2019, nárok měl již od 4. 1. 2018. Je OSVČ, do 30. 11. 2018 byl zároveň i zaměstnancem – zaměstnavatel za něj odváděl pojistné alespoň z minimálního základu, takže podnikání byla vedlejší činnost a vzhledem k výši příjmů ze SVČ 2017, 2018 neměl ani povinnost platit v r. 2018 zálohy a za r. 2018 pojistné. Když jsme v prosinci 2018 o jeho důchod šli žádat, napadlo mne, zda si nemá za prosinec doplatit pojistné, zda nebude jeho SVČ posuzována jako hlavní. Šla jsem se na to zeptat pracovnice a bylo mi jasně řečeno, že když má již nárok na důchod, že pojistné za prosinec platit nemusí. Bohužel to byla jen ústní rada, písemně to nemáme, ale více jsem to neověřovala. Při podávání Přehledu za r. 2018 se to však ukázalo jako chybné, jako vedlejší bude jeho SVČ posuzována pouze v měsících 1.-11., v prosinci už jako hlavní, Přehled budu muset manželovi přepsat a za prosinec doplatit (resp. odečíst z předchozího přeplatku) pojistné z minimálního vyměřovacího základu pro hlavní SVČ. Problém je v tom, že mezitím mu již v polovině ledna 2019 přišel důchodový výměr a tam samozřejmě není vyměřovací základ za prosinec 2018 zahrnut. Je šance, že v tomto případě (byli jsme uvedeni v omyl) bude manželův důchod po odevzdání Přehledu za r. 2018 přepočítán; co pro to máme udělat? Sondovala jsem i na klientské lince ČSSZ, vypadá to, že u OSVČ by přepočítání možné bylo, jen nevíme, zda je to automatické (30 denní lhůta od obdržení důchodového výměru již samozřejmě uplynula). Druhý dotaz souvisí s tématikou uvedenou ve Vaší poradně zde: https://poradna.naseduchody.cz/platba-pojisteni-osvc-v-roce-1993/, vysvětlovali jste tam i pravidla r. 1992. Na “Přehledu dob pojištění” má manžel v r. 1992, kdy byl OSVČ 12 měsíců, uveden vyměřovací základ 22 400 Kč. Vrtala mi tato částka hlavou a zjistila jsem, že minimální vyměřovací základ pro OSVČ byl v r. 1992 24 000 Kč. Šla jsem na to upozornit na ČSSZ, kde mi paní za přepážkou vytiskla výpis, který tuto částku potvrzoval. Snažila jsem se k tomu v “domácím archivu” něco dohledat, ale ČSSZ v té době ještě netiskla pojištěncům obvyklé přehledy se zálohami a pojistným, takže žádný úřední doklad nemáme. Je možné, že VZ při celoroční činnosti je menší než zákonem stanovené minimum? V r. 1992 byl manžel pojištěn pouze jako OSVČ. Děkuji moc, rádi bychom měli jasno a Vaše odpovědi se mi jeví jako velice kompetentní.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je třeba žádat o přepočet důchodu po doložení přehledu OSVČ za předchozí rok?

Aby i v prosinci 2018 šlo o vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, musel by váš manžel skutečně alespoň po část prosince 2018 např. vykonávat zaměstnání nebo pobírat důchod – § 9 odst. 6 zákona č. 155/1995 Sb. Pokud zaměstnání skončilo na konci listopadu 2018 a důchod je přiznán až od ledna 2019, jde opravdu o hlavní samostatnou výdělečnou činnost.

Po podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ sama OSSZ zašle ČSSZ informaci o nově získaném vyměřovacím základu a ČSSZ následně důchod zvýší – rozdíl bude v řádu nízkých korun. Žádat o přepočet není třeba podávat.

Dle mých záznamů je minimální vyměřovací základ OSVČ v roce 1992 skutečně 24.000 Kč (2.000 Kč měsíčně). Proto mi nesedí vámi uváděná částka (pokud šlo o minimum, muselo by se jednat o násobky 2.000 Kč) a stejné údaje jsem našel i na webu ČSSZ. Vámi uvedené částky by šlo dosáhnout, kdyby SVČ netrvala celý rok a neplatilo se minimum. Jinak mě nic nenapadá.

Otázka doplněna:

Moc děkuji,
jste opravdu úžasný, a to jak pro rychlost, se kterou jste odpověděl, tak i pro Vaši kompetenci. Co se týče té druhé otázky, podařilo se mi možná konečně rozlousknout, jak to za rok 1992 ČSSZ brala. Vzala jsem si k ruce papírek, který mi v prosinci 2018 na OSSZ po mém dotazu vytiskli. Jsou tam kromě vyměřovacího základu 22 400 Kč uvedeny i platby za jednotlivé měsíce r. 1992: za leden – 100 Kč (to byla ještě předchozí pravidla z r. 1991, kdy byl minimální vyměřovací základ 400 Kč/měsíčně a z něho se odvádělo min. pojistné 100 Kč), za měsíce únor – prosinec 11 x 500 Kč z vyměřovacího základu 2 000 Kč/měsíčně.
Tím pádem jim pak skutečně mohlo vyjít 11 x 2000 + 400 = 22 400 a výsledkem je, že něco může být menší než minimální… Asi je tím tedy ta záhada vysvětlena, škoda, že se mi k tomu již nepodařilo najít doklady o platbě, abych si byla zcela jista, platili jsme to tenkrát zřejmě z účtu Sporožiro, který máme již léta zrušen. Navíc rok 1992 byl ve vztahu k důchodovému pojištění přelomový, pravidla se měnila, jak jste sám poznamenal; už si to vše nepamatuji přesně, ale myslím, že to, co platí dnes (že při podání Přehledu za předchozí rok se dořeší a příp. i doplatí pojistné za tento rok a vypočtou se zálohy na rok, v němž se Přehled podává), tenkrát neplatilo. Rok 1992 se asi uzavřel podle starých pravidel, ale příjmy roku 1992 výsledné pojistné nemusely ovlivnit, podle nich se pouze stanovovaly zálohy až na rok 1993, že to tak bude?
Ještě jednou díky.

Odpověď doplněna:

Ano, takto by to skutečně mohlo být. V roce 1991 byl minimální vyměřovací základ za měsíc 400 Kč (při platbě pojistného 100 Kč). Výpočet by takto vycházel. Až do roku 1992 se totiž nevycházelo z “výdělku” OSVČ, ale OSVČ si mohla sama určit (v rozsahu minima až maxima), kolik bude platit. Celé pojištění tedy fungovat na jiném principu než později.