Je rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu vystavováno ČSSZ automaticky ke dni dosažení věku 18 let?

Otázka:

Dobrý den, jsme externí mzdová účtárna. Jeden náš klient má postižené dítě ZTP3 , proto jsme mu u každé výplaty poskytovali slevu na dítě. v roce 2017 dítě dosáhlo 18let , ale klient nedonesl rozhodnutí o invalidním důchodu, proto jsme neoprávněně dále poskytovali slevu. Je toto rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu vystavováno ČSSZ automaticky ke dni dosažení věku 18let?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu vystavováno ČSSZ automaticky ke dni dosažení věku 18 let?

O invalidní důchod je třeba vždy požádat. Až výsledkem správního řízení po uplatnění žádosti o invalidní důchod může být rozhodnutí v této věci.

Datum přiznání invalidního důchodu je odvislé od data vzniku invalidity, které stanoví posudkový lékař. Tzv. invalidní důchod z mládí (§ 42 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb.) se přiznává od 18 let. “Běžný” invalidní důchod je možné přiznat před i po 18. narozeninách.