Je náhradní doba pojištění nějak časově omezena?

Otázka:

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda musím nejdříve splnit podmínku odpracovat čistě 30 let a pak se teprve přidává náhradní doba v mém případě 10 i více let / tj studium před rokem 1996 – 6 let a 3,5 roku mateřská + 1,5 roku evidence na ÚP/ nebo mohu mít odpracováno čistě méně, tj 25 let a k tomu se pak započítá náhradní doba 10 let, tudíž pak mohu splnit jednu z podmínek uznání starobního důchodu, tj 35 let.
Nikde jsem se nedočetla, jestli je náhradní /vyloučená doba/ nějak časově omezena. Kolik se vlastně počítá, může být delší než 10 let? V mém případě by se počítala ještě i náhradní doba od 15 do 18 let, kdy jsem byla na střední škole / tj od roku 1979 do 1982/.
Děkuji předem za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je náhradní doba pojištění nějak časově omezena?

Informace o době pojištění potřebné pro vznik nároku na starobní důchod popisuji v tomto článku. Jedna podmínka nepodmiňuje druhou, tj. pokud získáte 30 let pojištění bez náhradních dob pojištění (čistě odpracovaných), není již potřeba získat 35 let pojištění (včetně náhradní dob). Stejně tak pokud získáte 35 let pojištění (vč. náhradních dob), není třeba získat 30 let bez náhradních dob (čistě odpracovaných). Jednoduše stačí splnit některou z těchto podmínek.

Zhodnocení náhradní doby pojištění je zákonem o důchodovém pojištění podmíněno získáním (odpracováním) alespoň jednoho roku pojištění – § 12 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb. Celková doba náhradní doby pojištění, kterou je možné zhodnotit pak není omezena žádnou horní hranicí. Omezeny jsou pouze zhodnocení některých náhradních dob – úřad práce, studium.

Vyloučená doba (vysvětlení zde) nemá se získáváním doby pojištění a hodnocením náhradních dob souvislost. Vyloučená doba zajišťuje “nezhoršení” průměru ze získaných výdělků, ale nesouvisí se získanou dobou pro výpočet důchodu nebo se získanou dobou pro nárok na důchod.