Pobírání invalidního důchodu a zpětné přiznání starobního důchodu. Vyplatí se?

Otázka:

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu. 14.října 2017 mi vznikl nárok na důchod / o který jsem si však nepožádala /, ale dál jsem pracovala.  Pobírám částečný invalidní důchod a do 31.5.2018 jsem pracovala v chráněné dílně. Teprve dnes / po skončení pracovního poměru / jsem navštívila OSSZ a sepsala s úřednicí žádost o starobní důchod. Ta mi doporučila / a do žádosti napsala / uplatnit zpětně nárok  na důchod od 14.října 2017.

Teprve doma jsem nad jejím doporučením v klidu přemýšlela a nevím, jestli je to to nejlepší doporučení. Dosud jsem pobírala mzdu a ČID – který bych zřejmě při pobírání starobního důchodu musela vracet ? A co by tato varianta znamela pro mého zaměstnavatele? Ten prý má přiznané peníze na podnikání vždy na čtvrt roku a proto trvá na tom, že mám o důchod požádat až k 1.7.2018.

Sice vím, že dnes se může pracovat i při pobírání starobního důchodu, ale nerozumím tomu, proč žádat o důchod zpětně, když jsem dosud pracovala. Mám pocit, že vše bych zpětným uplatněním nároku zkomplikovala.

Protože nevím, co je pro mě v této situaci nejlepší, rozhodla jsem se obrátit na Vás.

Děkuji za Vaši radu, na kterou budu netpělivě čekat. Přeji krásný den

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírání invalidního důchodu a zpětné přiznání starobního důchodu. Vyplatí se?

Jakýkoliv postup v této situaci vždy záleží na době návratnosti, kterou jste ochotna akceptovat, jak to vysvětluji v tomto článku. Ode dne přiznání starobní důchodu vám invalidní důchod náležet nebude. Vracet invalidní důchod ale sama nebudete – nebudete ČSSZ posílat peníze zpátky, aby vám ČSSZ opět zaslala zpět vyšší částku. Z doplatku starobního důchodu, který vám ČSSZ spočítá zúčtuje (odečte) vyplacené invalidní důchod a pošle vám o to nižší doplatek.

Proč žádat o důchod zpětně? Protože ho i zpětně dostanete doplacený a v tomto případě půjde o desítky tisíc korun. Postup referentky OSSZ považuji za správný a poradil bych vám totéž. Pokud si datum přiznání rozmyslíte, můžete do 30 dnů ode dne, kdy obdržíte rozhodnutí, požádat o změnu data přiznání důchodu.

Váš zaměstnavatel může trvat na čem chce, ale nemůže vás nutit k podání žádosti o důchod k datu, které se hodí jemu. Jaký dopad to něj bude mít, nedokáži určit, protože jde o podmínky úřadu práce, které neznám.

Otázka doplněna:

Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď a ráda bych se poradila ještě dále. Pročítám si odpovědi na dotazy a zjistila jsem, že se i v době po vzniku nároku na důchod dá zaregistrovat na ÚP a po dobu 11 měsíců pobírat dávky + již zmíněný ČID. Možná by to pro mě bylo výhodnější než zpětné vyplacení starobního důchodu / a nebyl by problém s bývalým zaměstnavatelem ? /. Dalo by se potom i v tomto případě požádat o změnu data od kdy budu pobírat starob. důchod ? Děkuji-krásný den

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ano, tato varianta je možná, ale „výhodnější“ by tento postup byl pouze v případě, že součet invalidního důchodu a podpory v nezaměstnanosti je vyšší, než starobní důchod. Evidencí na úřadu práce po vzniku nároku na starobní důchod (která je skutečně možná, pokud starobní důchod nepobíráte) si tento důchod nezvýšíte (jako je tomu u výdělečné činnosti).

V této situaci bych nevolil změnu data přiznání důchodu (žádat lze nejdříve 4 měsíce před požadovaným datem přiznání), ale doporučil bych zpětvzetí žádosti a následně uplatnit žádost znovu. Žádost můžete vzít zpět už nyní, nejpozději do 30 dnů od obdržení rozhodnutí (ale zde nemá smysl čekat).