Je možné v žádosti požadovat posouzení za přítomnosti žadatele?

Otázka:

Dobrý den, je možné při žádání o invalidní důchod požadovat, aby došlo ke skutečnému zhlédnutí žadatele??? Aby posudkový lékař opravdu fyzicky viděl a mluvil s žadatelem ??? Ptám se na to, protože plánujeme s naší uživatelkou znovu žádat o invalidní důchod. ID jí byl před rokem zamítnut. Dle vyjádření posudkového lékaře mohl hodnotit uživatelku v pásmu od 30-45% v rámci jejího zdravotního znevýhodnění. Lékař se přiklonil k 30%. Nicméně já s paní již dlouhodobě spolupracuji a sama za sebe bych hodnotila její šance na zaměstnání na otevřeném trhu práce jako téměř nulové. Říkám si, že kdyby ji lékař třeba viděl, tak by to také mohlo mít váhu. Je to možné v žádosti požadovat? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné v žádosti požadovat posouzení za přítomnosti žadatele?

Ano, s oddělením lékařské posudkové služby se můžete domluvit, že chcete provést “komisi” v přítomnosti žadatelky. Nezažil jsem, že by s tímto požadavkem měli někdy na OSSZ problém. Požadavek může být uveden i v žádosti o invalidní důchod.

Od tohoto postupu si však moc neslibujte. Posouzení musí vycházet z nálezů odborných lékařů a ne z toho, jaký má ten který žadatel herecký talent.