Je možné uzavřít pracovní poměr na základě lékařského posudku o invaliditě?

Otázka:

Dobrý den,
manžel obdržel Posudek o invaliditě s uvedením 2. stupně invalidity, se dnem vzniku 9.3.2021. Stále čeká na přiznání důchodu z Prahy. Nyní má možnost sjednat si pracovní poměr, který by mu s ohledem na zdravotní stav vyhovoval. Je možné uzavřít pracovní poměr na základě lékařského posudku o invaliditě s tím, že rozhodnutí doloží po jeho obdržení? Nebo musí zůstat v evidenci Úřadu práce, než rozhodnutí dorazí?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné uzavřít pracovní poměr na základě lékařského posudku o invaliditě?

Pracovní poměr se uzavírá na základě toho, že někdo chce pracovat a zaměstnavatel chce tohoto člověka zaměstnat. Nevím, co myslíte tím “uzavřít pracovní poměr na základě lékařského posudku o invaliditě”? Pokud váš manžel chce pracovat, tak může. Čekat na rozhodnutí o invalidním důchodu nemusí.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
děkuji Vám za odpověď. Omlouvám se za špatnou formulaci otázky. Pracovní poměr, na který se ptám, se týká organizace zaměstnávající pouze osoby se ZPS, v podstatě jako chráněná dílna. Problém je v tom, že manžel zatím nemá rozhodnutí o důchodu. Chtěla jsem vědět, zda by bylo ze zákona možné, aby s ním pracovní poměr uzavřeli jen na základě posudku o invaliditě s tím, že rozhodnutí dodá až po jeho obdržení.
Ještě jednou se omlouvám a děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

To, že někdo zaměstnává pouze osoby se zdravotním postižením, je pouze jeho rozhodnutí. Žádný zákon mu nic takového nenařizuje. Tzn. pokud chce někdo vašeho manžela zaměstnat, rozhodně není překážkou, že ještě neobdržel rozhodnutí o přiznání důchodu. Žádný zákon tím není možné porušit.

Žádný pracovní poměr se neuzavírá na základě posudku o invaliditě ani na základě rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu.

U nově přiznaných invalidních důchodů se rozhodnutí vždy dokládá zpětně, protože dopředu o přiznání invalidního důchodu nikdy rozhodnuto není.