Je možné současně pobírat předdůchod a invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den, pobírám invalidní důchod 1. stupně, chci jít do předdůchodu. Naspořenou částku mám na dva roky. Pokud do předdůchodu půjdu, bude odebrán částečný důchod, nebo bude vyplácen až do doby požádání o starobní důchod. Mám do starobního důchodu ještě 18 měsíců a myslím, že pokud invalidní důchod bude zachován je lepší k tomu předdůchod, než předčasný důchod krácený. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Je možné současně pobírat předdůchod a invalidní důchod?

Předdůchod je pouze formou výplaty svých naspořených prostředků z doplňkového penzijního spoření. Z toho vyplývá, že v předdůchodu můžete být zaměstnaná, v evidenci úřadu práce a klidně současně s předdůchodem můžete pobírat invalidní důchod (jakéhokoliv stupně).

Svůj negativní názor na předdůchodu jsem zdůvodnil v tomto článku. Jaký postup v tomto případě zvolit je závislé především na tom, jak dlouho budete posléze pobírat starobní důchod – čím delší bude výplata starobního důchodu, tím více se vyplatí počkat až na řádný důchodový věk.

Je otázkou, co od pobírání předdůchodu očekáváte a pokud nechcete odejít do předčasného starobního důchodu (což chápu), zda není lepší být např. v evidenci úřadu práce, jak jsem vysvětloval v této odpovědi jiné čtenářce. Upozorňuji, že tento postup je vhodný pouze v případě, že nemáte vyčerpánu veškerou evidenci na úřadu práce, která se při výpočtu důchodu hodnotí. Pokud by se vám již další evidence na úřadu práce nehodnotila, je předdůchod řešením, které může mít pozitivní vliv na výše budoucího starobního důchodu.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověď. Chtěla bych se ještě zeptat, pokud fin. prostředky, které mám na důch. pojištění se budou v případě předdůchodu krátit, nebo budou vyplaceny i s podporou od státu a zaměstnavatele. Jak píšete řešení je úřad práce, ale tam budu mít ukončenou 11 měsíční podporu v dubnu 2016 a pak právě ještě zbývá 18 měsíců do řádného důchodu. A tady právě nastává situace, kdy vzhledem k zdravot. problémům nechci již pracovat a proto to chci řešit odchodem do předdůchodu a to právě z důvodu, abych do řádného důchodu ještě invalidní důchod pobírala, jsem se rozhodla pro tuto variantu. Dala bych sice přednost být jen v invalidním důchodu, ale přávě nevím, zda to jde, když bych 18 měsíců neplatila sociální a tím se to špatně neprojevilo na výpočet důchodu. Možná, že píši vše složitě , ale snažím se dopátrat co by bylo nejlepší. Na úřadu práce již nebudu po podpoře moci zůstat, ten je od toho, aby práci nabízel, ale to já již nechci. Děkuji ještě jednou.

Odpověď doplněna:

V zásadě jsem vám již odpověděl výše – pobírat invalidní důchod pro invaliditu prvního stupně a současně předdůchod můžete. Nejvýhodnější řešení to ale není – to už jsem vám také nastínil. Nejvhodnějším řešením byl bylo zůstat v evidenci úřadu práce. Opět se vracím k otázce, co od předdůchodu očekáváte? Zdravotně pojištěná budete už z titulu pobírátní invalidního důchod. O vyloučenou dobu (aby se vám nezhoršoval průměr z předchozích výdělků) půjde, ať už budete v předdůchodu nebo na úřadu práce (v rozsahu, na který jsem odkazoval výše). Naopak evidencí na úřadu práce získáte další dobu pojištění (opět nejvýše v rozsahu uvedeném výše). Pokud v evidenci úřadu práce nechcete nebo nemůžete zůstat, může být předdůchod řešením.

Přiznáním předdůchodu o státní podporu ani příspěvky zaměstnavatele nepřijdete.