Je možné si nechat předčasný důchod spočítat a pak se rozhodnout?

Otázka:

Dobrý den,mám dotaz.Do důchodu mám odejít 28.8.2018.Chci rozvázat pracovní poměr dohodou.Pracuji ve zdravotnictví, jsem po 40 letech služeb velmi unavená.Je výhodnější jít od 11.měs.2017 na podporu na 10 měsíců, nebo do předčasného důchodu.Můj čistý plat se pohybuje se službama kolem 25000 Kč. Je možné si nechat předčasný důchod zpočítat a pak se rozhodnout . Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné si nechat předčasný důchod spočítat a pak se rozhodnout?

Jaký postup je výhodnější, je vždy otázkou návratnosti (jak to popisuji v tomto článku), kterou jste ochotna akceptovat. Vzhledem k výši platu bych však v tomto případě volil evidenci na úřadu práce s podporou v nezaměstnanosti.

Na OSSZ povinnost počítat důchody nemají, ale záleží na koho narazíte. Některé OSSZ/referenti důchody předběžné výpočty dělají. Žádost o důchod můžete také vzít zpět do 30 dnů od obdržení rozhodnutí, ve kterém se spočítanou výši dozvíte. Nicméně vzhledem k tomu, že byste měla mít nárok na podporu ve výši okolo 11.000 Kč, myslím, že je takový postup zcela zbytečný a je vhodnější úřad práce a podpora.