Je možné se vzdát sirotčího důchodu na jeden měsíc?

Otázka:

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda se lze dočasně vzdát práva na sirotčí důchod.
Manželka studuje, bude znovu dokládat nárok (byl vzhledem k ukončení Bc. stupně pozastaven) potvrzením o studiu. Lze určit datum, od kdy chceme uplatnit nárok, tj. např. vynechat jeden měsíc? Vzhledem k naší finanční situaci je to důležité, protože když nám ČSSZ vyplatí všech 12 měsíců, přesáhneme o 500 Kč hranici 68 000 Kč a já si nebudu moci uplatnit slevu na dani na manželku, což jsou významné peníze.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Je možné se vzdát sirotčího důchodu na jeden měsíc?

Toto je velmi zajímavý a především netypický dotaz. Obvykle totiž sirotci chtějí, aby byl sirotčí důchod vyplácen a pochopitelně v co nejvyšší výměře. Samozřejmě rozumím vašim důvodům.

Popravdě zákon o důchodovém pojištění (155/1995 Sb.) ani zákon o organizaci a provádění sociálního zabezpečení (582/1991 Sb.) na nic takového nepamatují. Požádat o přiznání důchodu můžete, od jakého data chcete, ale problém je, že toto je pouze uvolnění výplaty sirotčího důchodu (navazuje bezprostředně na zastavení). Jediná možnost, která mě napadá je, že byste studium doložili až v příštím roce a sirotčí důchod by vám byl doplacen také až v příštím roce. Zda je však tento postup dostačující z hlediska finančního úřadu, je však třeba konzultovat přímo s vaším finančním úřadem.