Je možné na základě uplatnění podaného v červnu 2023 zažádat v říjnu 2023 o přiznání předčasného důchodu?

Otázka:

Dobrý den,
snažil jsem se pochopit okolnosti žádosti o předčasný důchod, přesto si nejsem jistý, zda jsem vše pochopil správně, a to především v souvislosti s novelou zákona, u které se předpokládá účinnost od 1. 9.2023.
Termín řádného odchodu do starobního důchodu mám 12. 8. 2026. Podmínky pro přiznání předčasného důchodu splňuji. Původně jsem plánoval jít do předčasného důchodu v průběhu roku 2024, ale s ohledem na současnou situaci se nebráním ani odchodu do předčasného důchodu v letošním roce.
V červnu tohoto roku podám na CSSZ „Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění“. Přestože předpokládám, že výpočet pro letošní rok bude výhodnější než výpočet pro příští rok, chtěl bych s žádostí o předčasný důchod počkat do října 2023, kdy bude znám výpočet pro rok 2024. Pokud nastane situace, že výpočet pro rok 2023 bude výhodnější zažádal bych v říjnu 2023 o přiznání předčasného důchodu zpětně k datu před účinností navrhované novely zákona (např. k datu 31. 8. 2023 v případě, že novela bude účinná od 1. 9. 2023), tak, aby se na mě vztahovaly podmínky před účinností novely (nižší krácení důchodu + valorizace).
Zároveň bych chtěl využít „výpočtové zamítačky“ a pracovat např. do srpna 2024 s tím, že v srpnu 2024 bych požádal o výplatu předčasného důchodu, který by byl přepočtený (sníženo krácení za dobu odpracovanou od data přiznání důchodu a důchod navýšen o valorizace od data přiznání důchodu).
1.) Lze postupovat výše uvedeným postupem a budou při tomto postupu platné současné podmínky (tj. podmínky před účinností novely)? Popř. napadá Vás nějaké jiné výhodnější řešení?
2.) Je možné na základě „Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění“ podaného v červnu 2023 zažádat v říjnu 2023 o přiznání předčasného důchodu s datem přiznání důchodu před účinností novely (např. 31.8.2023), tedy tak, že budou zachovány současné podmínky předčasného důchodu před účinností novely?
3.) Je možné v dané situaci využít výpočtové zamítačky při zachování současných podmínek (krácení, valorizace)?
Předem děkuji za odpovědi.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné na základě uplatnění podaného v červnu 2023 zažádat v říjnu 2023 o přiznání předčasného důchodu?

1. Ano, výše uvedeným způsobem lze postupovat a takový postup bych vám také doporučil. Vzhledem k letošní mimořádné valorizaci, zhoršení krácení a nevalorizování nově přiznávaných předčasných důchodů, nepředpokládám, že by mohl být v tomto případě výpočet předčasného důchodu v roce 2024 výhodnější.

2. Při využití formuláře Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění lze žádost o předčasný důchod sepsat zpětně až ke dni uplatnění (podání tohoto formuláře). Vámi zmiňovaný postup tedy možný je.

3. Ano, je možné využít i výpočtové zamítačky.

Situaci podle vašeho popisu rozumíte zcela přesně, nemusíte se bát, že tímto postupem uděláte chybu.