Je mi 23 let a od dětství trpím dětskou mozkovou obrnou. Invalidní jsem tedy ode dne narození roku 2000

Otázka:

Dobrý den, je mi 23 let a od dětství trpím dětskou mozkovou obrnou. Invalidní jsem tedy ode dne narození roku 2000. I přesto jsem byla posudkovým lékařem invalidní od 10.3. 2023. (žádala jsem ale už v únoru) Vůbec nechápu tu logiku. Byla jsem uznána invalidní ve 2. stupni mám nárok na zpětné vyplacení invalidního důchodu ? Četla jsem, že lze vyplatit důchod až po dobu 5 let zpětně. A případně jak o to lze požádat musím si žádost sepsat sama. Další věc sice mi už přišel důchodový výměr a rozhodnutí, ale nebyly mi vyplaceny žádné peníze. Kdy mi začnou důchod vyplácet ? A mohu už ted nastoupit na místa vyhrazena pro OZP a uplatňovat slevu na dani ? Děkuji za odpověd

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je mi 23 let a od dětství trpím dětskou mozkovou obrnou. Invalidní jsem tedy ode dne narození roku 2000

Pokud jste obdržela posudek o invaliditě, je (resp. mělo by být) v něm mimo data vzniku invalidity uvedeno i odůvodnění, proč jste invalidní a proč bylo zvoleno právě toto datum. Invalidní důchod vám bude doplacen od data přiznání důchodu, které (pokud jste v dané době nepobírala nemocenskou) bude korespondovat s datem vzniku invalidity.

Jakýkoliv důchod může být doplacen až pět let zpětně, ale samozřejmě pouze v případě, že je takto zpětně přiznán. Jestliže tedy nesouhlasíte se stanoveným datem vzniku invalidity a tím pádem i s datem přiznání důchodu, můžete proti rozhodnutí o přiznání důchodu (ne proti posudku) podat námitku. Upozorňuji, že v rámci námitkového řízení bude váš zdravotní stavu znovu kompletně posuzován námitkovým lékařem a výsledkem může být i snížení stupně invalidity nebo její oduznání.

Invalidní od narození určitě nejste, protože toto právní úprava neumožňuje. I dříve to bylo možné nejdříve od jednoho roku věku.

Pokud jste již skutečně obdržela rozhodnutí o přiznání důchodu (ne pouze posudek o invaliditě), obdržíte doplatek pravděpodobně v řádu několika dní.

Do zmiňovaného zaměstnání samozřejmě nastoupit můžete – nic jiného (zásadnějšího) než rozhodnutí již od ČSSZ neobdržíte. Daňovým otázkám se v důchodové poradně nevěnuji.