Posudková komise – invalidní důchod

Otázka:

Dobrý den, chci si žádat o invalidní důchod, ale nevím, co to je ta posudková komise. Invalidní důchod jsem si ještě nikdy nevyřizoval, takže by měl zajímalo, na co se mám připravit. Kdo je členem té komise o podle čeho se rozhoduje, zda mi invalidní důchod přiznají? To o mém stavu hlasují? Děkuju za odpověď.

Odpověď:

Posudková komise – invalidní důchod

Posudková komise je dnes už poněkud zastaralý název, který vlastně vůbec neodpovídá skutečnosti a tomu, jakým způsobem se o invalidním důchodu (posuzování invalidity) rozhoduje. Nejedná se totiž o žádnou komisi, ale pouze o jediného posudkového lékaře. Posuzování je přítomna také asistentka lékaře, která údaje zapisuje a připravujete tzv. záznam o jednání.

Posuzovat váš zdravotní stav tedy bude jeden jediný posudkový lékař a to i přesto, že se stále používá termín “jít ke komisi”.

Pokud by vám invalidní důchod nebyl přiznán a vy jste proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení podal námitku, opět nepůjdete k žádné komisi, ale k námitkovému lékaři (opět rozhoduje sám). Teprve pokud byste ani s námitkou nespěl po proti rozhodnutí o námitce podal žalobu k soudu, půjdete ke skutečné komisi – posudkové komisi Ministerstva práce a sociálních věci.

Důležité informaci o žádosti o invalidní důchod naleznete na stránce “chci žádat o invalidní důchod”.