Jaký dopad má dlouhodobá nezaměstnanost na starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den.
Prosím o radu. Mám invalidní důchod prvního stupně. Jsem v současné době už rok bez zaměstnání. Práci bych možná sehnala, ale jsem velice omezena díky péči o syna. Nemáme nikoho, kdo by nám syna hlídal v době nemoci či prázdnin. Tím je můj nástup do zaměstnání velmi ztížen. Manžel často musí být v práci do večera o víkendu. Nevím, jak tuto situaci řešit nikdo není ochotný nám pohlídat. A samotného ho ještě doma nechat nemůžu. Chtěla bych se zeptat, jaký dopad by pro mě mělo, kdybych nesehnala ještě delší dobu práci na starobní důchod? Děkuji.

Odpověď:

Jaký dopad má dlouhodobá nezaměstnanost na starobní důchod?

Na rovinu říkám, že něco takového se do budoucna velice špatně odhaduje. Takováto situace pro vás může mít při dosažení důchodového věku dva důsledky:

  1. Nesplníte podmínku získání potřebné doby pojištění pro vznik nároku na starobní důchod a žádný starobní důchod vám nebude přiznán nebo přiznán bude, ale o dost později. Více informací naleznete v článku o nároku na starobní důchod.
  2. Pokud výše uvedenou podmínku potřebné doby pojištění splníte, ale v důsledku vaší současné situace získáte kratší dobu pojištění (získaná doba pojištění ovlivňuje výši důchodu), bude váš důchod nižší. O kolik, to je otázka. Při dnešní výši důchodu ovlivňuje jeden rok doby pojištění výši důchodu zhruba 200 až 250 Kč.

Bohužel jste neuvedla váš věk, ale vzhledem k věku syna předpokládám, že se k důchodovému věku ani neblížíte. Za dvacet třicet let může být situace (výpočet důchodu, podmínky pro nárok na důchod) úplně jiná, to vám ale nikdo dopředu neřekne, protože to neví ani ti, co o důchodech rozhodují. V zájmu každého by však mělo být získání co nejdelší doby pojištění.

Mohl by vás také zajímat článek o hodnocení evidence na úřadu práce do důchodu.