Jak zajistit doplacením pojištění nárok na starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den, pobírám invalidní důchod II. stupně a do důchodu bych měla jít v roce 2020. Chybí mi však 7 let pojištění. Ze zdravotních důvodů nemohu pracovat. Můžete mi poradit řešení? (doplatek pojištění) Děkuji.

Odpověď:

Jak zajistit doplacením pojištění nárok na starobní důchod?

Ano, řešením může být placení si dobrovolného důchodového pojištění. Jeho minimální výše v letošním roce činí 1817 Kč měsíčně. Doplatit si dobrovolné důchodové pojištění můžete za určitých podmínek i zpětně – jeden rok zpětně lze doplatit vždy, delší doba pouze za zákonem stanovených podmínek. Ve vašem případě by přicházela v úvahu např. delší evidence na úřadu práce, která by šla takto zpětně dopojistit. Podrobnosti o dobrovolném důchodovém pojištění máme uvedeny v článku Chybějící doba pojištění? Pomoci může dobrovolné důchodové pojištění.

Přihlášku k dobrovolnému důchodovému pojištění můžete podat na místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.

Pokud ještě nemáte „vybránu“ všechnu evidenci na úřadu práce, která s pro výpočet důchodu hodnotí, můžete získat další dobu pojištění evidencí na úřadu práce. Další informace o hodnocení úřadu práce naleznete v tomto článku.

Je třeba vzít do úvahy účelnost placení dobrovolného důchodového pojištění – poměrně nízký starobní důchod, který za tak málo let dostanete vs. současná výše invalidního důchodu (samozřejmě, pokud vám nebude odebrán).

Otázka doplněna:

Moc děkuji za odpověď. Ještě bych se zeptala, pokud budu pobírat invalidní důchod nadále a nebudu žádat o starobní, tak bych na něj měla nárok až v roce 2028. Invalidní důchod se vyplácí do 65 let a pak se automaticky jmenuje starobní, jestli to dobře chápu. Tak ty tři roky bych byla bez příjmu? Omlouvám se, ale zvažuji tu nejlepší alternativu. Ještě jednou moc děkuji.

Odpověď doplněna:

Ano, v 65 letech by došlo k přejmenování na starobní důchod. Jak ale správně píšete, jedná se skutečně pouze o přejmenování invalidního důchodu na starobní – v tomto případě se nezjišťuje splnění podmínky potřebné doby pojištění a důchod se dále vyplácí ve stejné výši (jen se jmenuje jinak). Tři roky, do dosažení věku, ve kterém je možné přiznat poměrný starobní důchod, byste tedy dále důchod pobírala. Toto přejmenování tedy nijak nebrání tomu, abyste si poté požádala o poměrný starobní důchod, o kterém píšete.