Jak výrazný vliv bude mít zkrácený úvazek posledních 10 let před důchodem na snížení starobního důchodu?

Otázka:

dobrý den,
otázka k předdůchodu : dnes jsem byla u své penz.společnosti NN požádat o změnu smlouvy převod do III pilíře/doplńkové penz.spoření/ z důvodu čerpání předdůchodu.Do starobního důchodu mám jít 23.6.2022 /nar.23.4.1960 dvě děti/
Dobu pojištění min 5 let splňuji,prostředky ,které musím mít naspořené mi dnes spočetli na 9 368,-Kč/měs.,rozdíl v naspořeném a předepsaném doplatím.
Kdy nejdřív mohu zažádat o předdůchod ?
/je to ihned po převodu na novou smlouvu,nevím jak dlouho to technicky může od dnešního dne trvat/
Musím si na novou smlouvu dále zasílat min.100 Kč/měs ? /toto mi dnes řekli/
Od 1.2.2019 si zkracuji prac.úvazek na 0,4 do 31.12.2019,pokud pak sama ukončím zaměstnání je lepší si dál platit důchodové poj./tzv dobrovolné bez udání důvodu/,nebo se nechat zaregistrovat na Úřadu práce,na zbývajících 30 měsíců ,kdy půjdu do starobního důchodu – 23.6.2022.Odpracované roky mám i dobu pojištění splním.
Posledních 10 let pracuji na zkrácený úvazek 0,6 ,před tím plný úvazek cca 31 let i s MD.
Jak výrazný vliv bude mít tato doba posledních 10let na snížení starobního důchodu?
děkuji za odpovědi .

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak výrazný vliv bude mít zkrácený úvazek posledních 10 let před důchodem na snížení starobního důchodu?

Jaká varianta je z hlediska výše starobního důchodu vhodnější, jsem vám vysvětloval v září 2017. Sama musíte zvážit, zda má placení dobrovolného důchodového pojištění smysl. Není možné koukat pouze na výši starobního důchodu, ale také kolik peněz příp. pomocí dobrovolného důchodového pojištění do systému “nasypete”. Nejvyššího důchodu dosáhnete dobrovolným důchodovým pojištění, ale evidence na úřadu práce bude “levnější”.

Dle informací penzijních společností se dá výplata předdůchodu zařídit do cca dvou až tří měsíců (resp. se tento předstih doporučuje). O tom, že by se na smlouvu musely dále zasílat finanční prostředky nevím. Nicméně já se primárně zabývám důchody, ne předdůchodem.

Jak zkrácený úvazek ovlivní výpočet důchodu se bez znalosti celého průběhu pojištění složitě odhaduje. Může jít o stokoruny až nižší tisíce (do zhruba 2.000 Kč).