Jak postupovat, když archiv nespolupracuje?

Otázka:

Mám neevidovanou dobu v evidenci ČSSZ za roky 1983-86. Podnik již neexistuje. Dostal jsem kontakt na nástupnickou organizaci respektive správce archivu. Po telefonickém kontaktu chtěl po mě, abych svou žádost o doložení zaslal na jeho e-mail, což jsem učinil. Ovšem od té doby správce archivu nereaguje ani na opakované žádosti o zaslání potvrzení mé doby zaměstnání. Uplynula doba již více než čtyř měsícu a nic se neděje. Můj dotaz je , co mám dělat ,aby správce archivu konal a zaslal mi potřebné údaje mého zaměstnáni pro účely důchodu ? Je nějaká možnost jak ho ,,donutit“ , aby dělal svou práci ?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak postupovat, když archiv nespolupracuje?

Sám o sobě asi nemáte moc možností archiv donutit, aby s vámi spolupracoval. Doporučuji se obrátit na vaší OSSZ, která archiv v souladu s ust. § 35a odst. 6 zákona č. 582/1991 Sb. vyzve, aby doklady, které má ve své evidenci předložil. Pokud tak neučiní ani na výzvu OSSZ, může mu OSSZ udělit pokutu až do výše 20 000 Kč (§ 54 odst. 4 písm. a) zákona č. 582/1991 Sb. ve spojení s § 54 odst. 6 písm. b) zákona č. 582/1991 Sb.).

Doporučuji tedy kontaktovat vaší OSSZ a trvat na tom, aby se chybějící doby pokusila došetřit sama v souladu s výše uvedenými ustanoveními.