Jak po odejmutí invalidního důchodu přejít do předčasného starobního důchodu?

Otázka:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když jsem v plném invalidním důchodu, který mi bude v březnu příštího roku odebrán, a zažádám si nyní o odchod do předčasného důchodu, bude mi invalidní důchod vyplácen až do přiznání předčasného starobního důchodu? V dubnu 2016 mi bude 59 let a o předčasný důchod budu žádat k 1. 3. 2016. Invalidní důchod je mi vyplácen k 7. dni v měsíci, ale k posudkové komisi se mám dostavit až 9. 3. 2016, jak tomu bude v případě přiznání předč. důchodu? Bude mi vyplacen ještě invalidní důchod i v březnu nebo za březen bych už měla vyplacen starob. důchod? Mám obavy, abych nezůstala kvůli nějakému chybnému kroku bez finančního zajištění. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Jak po odejmutí invalidního důchodu přejít do předčasného starobního důchodu?

Důchody se vyplácejí v sudé dny, splatnost důchodu máte tedy zřejmě 8. dne v měsíci. Určitě nemůžete vědět přesné datum konání kontrolní lékařské prohlídky (KLP), protože to neznají na ani OSSZ, na které má ke KLP dojít. To jen na okraj, abychom byli přesní.

Pokud vám skutečně bude invalidní důchod oduznán, k odejmutí invalidního důchodu nedojde dříve než od druhé nebo třetí splátky důchodu po jednání na lékařské posudkové službě. V mezičase pak máte dostatek času na uplatnění žádosti o předčasný starobní důchod s datem přiznání od některého vámi zvoleného data (nelze žádat zpětně) nebo od “zastavení invalidního důchodu”. Předčasný starobní důchod by pak navazoval na invalidní.

Ve vašem dotazu je pro mě mnoho nejasností a nelogičností – proč si např. chcete žádat o předčasný důchod k 1. 3. 2016, když v té době budete ještě invalidní? Kde berete jistotu, že vám bude invalidní důchod odebrán? Jak jste dospěla k informaci, že “komise” se bude konat právě 9. 3. 2016? Budu rád, pokud mi to objasníte, abychom se lépe domluvili.

Otázka doplněna:

Dobrý den, děkuji za vaši odpověď a ráda vám objasním proč sháním informace o přechodu z invalidního důchodu do předčasného. Při poslední kontrole mne již upozornili, že mi bude pravděpodobně plný invalidní důchod převeden na částečný. V té době mě čekali ještě 3 operace a po nich se mi měl můj zdravotní stav zlepšit. Já se mám rozhodnout jestli si zažádám o předčasný důchod nebo půjdu třeba na ÚP. Do zprávy mi hned napsali, že příští předvolání bude 9.3.2016, proto jsem v dotazu toto datum uváděla. Po vaši odpovědi jsem svůj úmysl přehodnotila a o odchod do předčasného důchodu tedy zažádám až po kontrole.

Odpověď doplněna:

Děkuji za objasnění. Datum kontrolní lékařské prohlídky se skutečně dozvíte až několik dní před jejím konáním. Pokud by došlo ke snížení stupně invalidity (ne k úplnému odejmutí), zvažte ještě možnost evidence na úřadu práce a vybrání podpory v nezaměstnanosti (pokud již nebyla vybrána dříve).