Jak je to v případě souběhu předdůchodu a evidence na úřadu práce?

Otázka:

Dobrý den, v současné době již cca 2 roky pobírám předdůchod, přitom jsem pracoval, ale od 12/2018 jsem v evidenci Úřadu práce s vyplácením podpory, nyní již 1 měsíc bez podpory. Chtěl bych se zeptat jak je to v případě souběhu předdůchodu a evidence na Úřadu práce se započtením doby pobytu na ÚP (s podporou, bez podpory) jako náhradní doby pojištění pro výpočet vyměřovacího základu ? Předem děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak je to v případě souběhu předdůchodu a evidence na úřadu práce?

Evidence na úřadu práce se hodnotí v rozsahu, v jakém ji popisuji v tomto článku. Pobírání předdůchodu toto hodnocení nijak neovlivňuje, tj. evidence na úřadu práce bude hodnocena ve stejném rozsahu, jako byste předdůchod vyplácen neměl.

Otázka doplněna:

Dobrý den pane Maříku,
děkuji za rychlou odpověď. Ještě bych se vás chtěl zeptat, resp. potřebuji poradit jak nejlépe postupovat v následující situaci: jsem bohužel stále ještě v evidenci ÚP, od tohoto měsíce bez vyplácené podpory, ale během února budu absolvovat operaci s následující prac. neschopností v délce cca 2-3 měsíce. Mám si vyžádat pracovní neschopenku nebo to nemá smysl? Potřebuji vědět jaké řešení pro mne bude nejlepší z hlediska započítání této doby do pozdějšího výpočtu řádného starobního důchodu. Ještě upozorňuji, že v současné době již cca 2 roky pobírám předdůchod.
A ještě jeden dotaz: v případě, že bych se rozhodl požádat o předčasný důchod (2 roky před řádným důchodem), bude mi i nadále souběžně vyplácen předdůchod nebo je možné jiné řešení, např. jednorázové doplacení a pod. ?
Předem moc děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Jako nezaměstnaný nejste nemocensky pojištěn, takže klasickou “neschopenku” vám ošetřující lékař ani vystavit nemůže. Od ošetřujícího lékaře můžete mít vystavenu pouze “omluvenku” pro úřad práce (podrobnosti by vám sdělili na ÚP). Uvedená doba se vám bude hodnotit stále stejně – jako doba bez nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud si požádáte o předčasný starobní důchod (což bych vám spíše doporučoval), bude výplata předdůchodu stále pokračovat.

Otázka doplněna:

Ještě mám doplňující dotaz: budu-li žádat o předčasný důchod 2 roky před řádným důchodem a vlastně také 2 roky před ukončením vyplácení předdůchodu, budou při výpočtu výše předčasného důchodu zohledněny výhody předdůchodu, tzn. zejména výpočet výše důchodu z mých nadstandardních příjmů před čerpáním předdůchodu se zohledněním (započtením) doby strávené evidenci ÚP ?
Předem moc děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Předdůchod nijak neovlivňuje hodnocení dob pojištění – např. evidence na úřadu práce nebo zaměstnání. Předdůchod není dobou pojištění ani náhradní dobou pojištění a tak do výpočtu celkové doby pojištění nijak nevstupuje.

Co se týče vyměřovacích základů (výdělků), tak předdůchod i evidence na ÚP jsou vyloučenou dobou – uvedené je tedy opět bez vlivu na výpočet. Pouze pokud byste při pobírání předdůchodu vykonával výdělečnou činnost s nižším výdělkem, má smysl při sepisování žádosti o důchod požádat o vyloučení těchto nižších výdělků a zhodnocení vyloučených dob (které právě zajišťují, že nedochází ke zhoršení předchozího průměru). Obecně mají vyměřovací základy přednost před vyloučenou dobou, a pokud chcete při souběhu vyměřovacích základů a vyloučených dob zhodnotit vyloučenou dobu, musíte o to aktivně požádat – § 16 odst. 7 zákona č. 155/1995 Sb.