Otázka:
Dobrý den,mám ID 2.stupně od svých 42 let. Byl jsem několik let zpočátku na ÚP a pracoval na DPP, pak mi sdělili, že vlastně není již důvod na úřadu setrvávat a ani nevím z jakého důvodu, prostě jsem věřil paní na úřadu a neřešil, odhlásil jsem se tedy a pracuji nadále na DPP s výdělkem stále max. do 6000 Kč měsíčně. Mohu vědět, jak je to vlastně v mém případě se zdravotním a sociálním pojištěním, a jak s roky do důchodu, když zaměstnavatel za mne nic neodvádí vzhledem k výši odměny? nějak mi to začalo až nyní docházet, jak to se mnou vlastně bude, Je mi 51 let. Děkuji za odpověď.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Jak je to s roky do důchodu, když za mě zaměstnavatel nic neodvádí?
Informace o placení zdravotního a sociálního pojištění invalidních důchodců podrobně vysvětluji v tomto článku. Dále vám doporučuji k přečtení článek o výpočtu starobního důchodu osob, které dříve pobírali invalidní důchod.
Aby vám při dosažení důchodového věku vznikl nárok na starobní důchod, musíte získat 35 let doby pojištění (příp. 30 let bez náhradních dob). Z titulu pobírání invalidního důchodu pro invaliditu II. stupně ani výkonu činnosti na DPP sociálně pojištěný nejste. Pokud tedy budete pokračovat tak jako doposud, nárok na starobní důchod vám k dosažení důchodového věku nevznikne. Je vhodné vykonávat činnost, ze které je odváděno sociální pojištění.