Jak je možné, že ten, kdo od úřadu obdržel zprávu o přiznání důchodu, to sdělil dalším osobám?

Otázka:

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o odpověď na mou otázku. Minulý týden mi byl přiznán invalidní důchod 1. stupně. Pracuji ve firmě, kde zaměstnavatel je spol.s.r.o., má jako své podřízené manažery jednotlivých pracovišť a potom máme každá skupina svého oblastního vedoucí. Dlouho jsem zvažovala, jestli o ID požádám z důvodu, aby můj oblastní vedoucí a kolegové nic nevěděli. Na úřadu mě ujistili, že to se nestane. Přesně za týden od rozhodnutí se mě ved. zeptal, co prý vyvádím, že jsem požádala o invalidku, prý to měl vědět jako první a vědí to i manažer, sekretářka, ostatní zaměstnanci v kanceláři. Protože můj šéf informace-i soukromé rozebírá se všemi, proto jsem dlouho otálela s žádostí. Navíc mi řekl, že bych mohla dostat výpověď. Jak je možné, že ten, kdo od úřadu obdržel zprávu o přiznání důchodu, to sdělil dalším osobám? Co byste mi prosím poradili? Myslíte si, že porušili povinnost mlčenlivosti o mém zdravotním stavu?

Odpověď:

Jak je možné, že ten, kdo od úřadu obdržel zprávu o přiznání důchodu, to sdělil dalším osobám?

V případě, že je osoba uznána invalidní, její zaměstnavatel se to vždy dozví, protože OSSZ po něm požaduje vyplnění tzv. “potvrzení zaměstnavatele”.

Jak je možné, že ve firmě máte takovou firemní kulturu, že citlivé personální informace jsou šířeny mezi ostatní zaměstnance není otázka na mě, ale na vedení vaší společnosti. Doporučil bych vám poradit se s někým, kdo se specializuje na pracovní právo. Zde naleznete zajímavý článek na toto téma. O vašem zdravotním stavu se váš zaměstnavatel od OSSZ nic nedozvěděl.

Uznání invalidity a přiznání invalidního důchodu nemůže být důvodem k výpovědi ze strany zaměstnavatele.