Jak dlouho mohu ještě pracovat, aniž bych si požádal o starobní důchod a zůstal u současných podmínek?

Otázka:

Letos mi bude 63 let a mám věk pro odchod do starobního důchodu,kam zatím nechci.Pobírám invalidní důchod 2 stupně a výplatu jako strážný.Jak dlouho mohu ještě pracovat aniž bych si požádal o starobní důchod a zůstal u současných podmínek?Tzn.plat a invalidní důchod. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak dlouho mohu ještě pracovat, aniž bych si požádal o starobní důchod a zůstal u současných podmínek?

Žádat o starobní důchod je vaše právo, nikoliv povinnost. O starobní důchod nemusíte požádat nikdy. Pokud budete pobírat invalidní důchod v 65 letech, bude vám k 65. narozeninám invalidní důchod změněn z moci úřední na starobní. Jde v zásadě pouze o přejmenování a důchod by byl vyplácen i nadále v dosavadní výši – § 61a zákona č. 155/1995 Sb. Tato změna neomezuje následnou možnost požádat si o “běžný” starobní důchod.